Çocuklar “şeker” için buluşuyor

9 Agustos 2012

 

NTVMSNBC / 09.08.2012

 

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki diyabet hastası çocuklara katkıda bulunmak üzere geçen yıl ilki yapılan Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı 12-17 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak.

 

İSTANBUL – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hazar Gölü Çocuk Yaz Kampı tesislerinde gerçekleşecek kampa; Adana, Bingöl, Siirt, Mardin, Cizre, Silopi, Siverek, Midyat, Elbistan, Silvan, Ergani, Bismil, Hani, Eğil, Kocaköy ve Batman’dan 10-18 yaşları arasında 65 diyabet hastası çocuk katılacak.

 

Ülkemizde her yıl 1700 kadar çocuk diyabet tanısı alıyor ve tahminen 20 bin çocuk diyabet hastası olarak yaşamını sürdürüyor. Günde 4 kez insülin hormonu alarak yaşamlarını sürdürebilen Tip 1 diyabet hastası çocukların düzenli olarak kan şekerlerini ölçmeleri gerekiyor. Tedavide insülin kadar, diyabet eğitimi de önemli yer tutuyor.

 

Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı, Çocukluk Çağı Diyabet Programı çerçevesinde diyabet hastası çocukların eğitim ve bakımlarını geliştirmek amacıyla düzenleniyor. Kampta eğitim, temel konuların anlatılması yanında grup çalışmaları ve kamp içindeki deneyim paylaşımı ile yapılıyor. Eğitim saatleri dışındaki zamanlarda yüzme başta olmak üzere çeşitli spor, eğlence ve sanat aktiviteleri düzenleniyor. Kampta öğretim üyelerinin sorumluluğunda çocuk hekimleri, diyetisyenler, diyabet hemşireleri, psikologlar ve aktivite liderlerinden oluşan bir ekip görev yapıyor.