Çocuklar kendilerini ısırmış!

24 Temmuz 2009

Milliyet / 24.07.2009

Hırsızlık yaptıkları gerekçesiyle göz altına alınan ve karakolda polisler tarafından dayak yediklerini iddia eden küçük yaşta çocukların, darp raporu almak için kendi vücutlarına zarar vermeleri kameralara yansıdı.

Polisten dayak yediklerini iddia eden çocukların kendi kendilerini ısırdıkları ve birbirlerinin kollarını ve boyun kısımlarını çizdikleri güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Olay beş gün önce Hocaömer Mahallesi’nde inşaattan inşaat malzemesi çaldıkları iddia edilen çocukların göz altına alınmasıyla meydana geldi. Hırsızlık yaptıkları iddiasıyla polisler tarafından göz altına alınan ve yaşları küçük olduğu için Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltın alınan ve yaşları küçük olan Ö.K, kardeşi E.K, M.A ve B.B.S ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

İfadeleri alınan çocukların polisler tarafından darp edildiğini iddia eden çocukların babaları savcılığa suç duyurusunda bulundu. Yaşları küçük olan çocuklar darp raporu almak için Adıyaman Devlet Hastanesi’ne gitti. Burada çocukların babaları ile doktorlar arasında tartışma yaşandı. Hastanenin giriş kısmında bekleyen Ö.K ve E.K’nin babası Ş.K çocuklara burada kollarını göstererek bir şeyler söylemesi ve çocukların bunun ardından kendi kollarını ısırmaları kameralara yansıdı.

Darp raporu almak için kendi kollarını ısıran ve morartan çocukların bu görüntüleri güvenlik kameralarına yansıdı. Kendi kollarını ısıran çocuklar daha sonra buldukları sert bir cisim ile birbirlerinin boğazını ve kollarını çizmesi kameralar tarafından kaydedildi. Darp raporu almak için kendi vücutlarına zarar veren çocukların görüntüsü izleyenleri hayrete düşürdü.

Çocukların babalarının suç duyurusunda bulunması ve konunun medyaya yansıması üzerine Vali Ramazan Sodan yazılı açıklama yaparak, konuyla ilgili incelemenin yapıldığını, çocukların babalarının hastanede kavga çıkardığını ve bu şahısların çocuklara ‘Birbirinizi ısırın, çizin’ dediğinin ortaya çıktının altını çizdi.