Çocuklar Kendi Hakları İçin Meydandaydı

12 Haziran 2012

 

Şanlıurfa.com / 12.06.2012

 

İlker KILIÇASLAN/MANİSA, (DHA)- MANİSA Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ‘Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’ nedeniyle düzenlenen etkinlikte, çocuklar ellerindeki pankartlarla sokakta veya işyerlerinde çalıştırılmak istemediklerini ifade etti. İl Müdürü Murat Konan, üç ay içinde, 30 çocuğun çalıştırıldığını tespit ettiklerini ve gerekli çalışmaları başlattıklarını söyledi.
Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle, Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Manolya Meydanı’nda etkinlik düzenlendi. Etkinlikte yaklaşık 20 çocuk ellerindeki ‘Sokakta çalışmak değil, okulda oynamak istiyoruz’, ‘Çocuğunuz yeri sizin yanınız’ yazılı pankartlarla sokak veya işyerlerinde çalıştırılmak istemediklerini ifade etti. Ayrıca il müdürlüğü tarafından asılan ‘Tehlikedeler, çocukların çalıştırılmasına hayır’ yazılı pankartla çocuk işçiliği konusuna dikkat çekildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan yaptığı açıklamada, dünyada şu anda 250 milyon çocuğun çıkar amaçlı olarak işyerlerinde çalıştırıldığına dikkat çekerek, “Bu konuda hem bağlı olduğumuz bakanlığımız hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gerekli çalışmaları yürütüyor. Çocuklarımızın kendi yaş gruplarına uygun olmayan, fiziki gelişimini engelleyen çalışmaların içine girmesini istemiyoruz. İl Müdürlüğü olarak da il genelinde gerekli çalışma neyse yapıyoruz” dedi.
Manisa’da çocuk işçiliğinin önüne geçmek amacıyla üç ekip oluşturulduğunu ifade eden Konan, “Üç ekibimiz yapılan ihbarları değerlendirerek, çocukları çalıştıran işyerlerine gerekli uyarılarda bulunuyor. Üç ay içinde, 30 çocuğun çalıştırıldığını tespit ettik. Çocukların ailelerine uyarımızı yaptık. Ailelerine çocuklarını çalıştırmaması için gereken destek sağlanıyor. Çocuklarını çalıştıran ailelere önce gerekli uyarı yapıyoruz. Uyarılar dikkate alınmazsa bin liraya kadar para cezası, ayrıca hapis cezası var. Gerektiğinde de çocuk aileden alınır” diye konuştu.

İK(İÖ/SS) (FOTOĞRAFLI)