Çocuklar için Yaz Etkinlikleri

9 Haziran 2012

 

Bianet / 09.06.2012

 

Çocuklar ve gençlerin yaz tatili başladı. Birçok şehirde sokak aralarında eğlenmekten başka tatili keyifli hale getirebilecek ücretsiz alternatifler var. Farklı yaş gruplarından çocuklar yelken öğrenmekten sanat atölyelerine, oyun imkanlarından spor çalışmalarına kadar çeşitli imkanları değerlendirebilir.

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi

 

2011-2012 eğitim yılı sona erdi, ilk ve orta öğretim öğrencileri yaz tatiline girdi. bianet çocuk ve gençlerin yaz aylarında değerlendirebilecekleri ücretsiz alternatifler için nerede, ne var diye bakındı.

İşte farklı şehirlerde, farklı yaşlara yönelik sanat atölyeleri, denizle haşır neşir olunabilecek seçenekler, spor imkanları, çeşitli kurslar içeren yaz okullarından birkaç örnek…

İstanbul

 

* İstanbul Modern Sanat Müzesi, Kentin Renkleri adıyla 23 Mayıs-23 Eylül 2012 arasında gerçekleştirilecek atölyeler tasarladı.

 

Farklı yaş gruplarına yönelik bu etkinlikler, Burhan Doğançay’ın 1960’lı yıllardan bugüne ürettiği eserlerinden ve ilham kaynaklarından yola çıkarak tasarlandı. Uzman eşliğinde sergi gezisi ile başlayan Kentin Renkleri eğitim programında çocuklar ve gençler sanat duvarları örüyor ve grafitiler yapıyor, aileler ise kolaj çalışmaları gerçekleştiriyor.

 

Programda 4-6 ve 7-9 yaş grubundan çocuklar için Duvar Ustaları; 7-9, 10-12 ve 13-15 yaş grubundan çocuklar ve gençler için Stencil Tasarım Atölyesi; 16 yaş üstü gençler için Grafiti Atölyesi etkinlikleri yer alıyor.

 

İstanbul Modern bugüne kadar 6 yaş grubu ve üstü çocuğu olan aileler için düzenlenen Ailece Sanat programına ilk kez 3-5 yaş aralığındaki çocuklu aileleri de dahil ediyor. Programda 3-5 yaş grubundan çocuğu olan aileler Tırtıl Kolajı, 6-10 yaş grubundan çocuğu olan aileler ise Kapılar adlı etkinliklere katılabiliyor.

 

* Kartal Belediyesi Ücretsiz Yelken Yaz Okulu 2012, Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü işbirliğiyle düzenlenen Haydi Çocuklar Yelkene projesi çerçevesinde 8-12 yaş grubundaki çocuklar yelken sporuyla tanışabilir.

 

Yaz sezonu boyunca dört dönem tekrarlanacak olan kurslar 18 Haziran – 7 Eylül 2012 arasında gerçekleştirilecek. Teorik ve pratik olarak yapılacak kurslarda her dönem üç hafta sürüyor.

 

* Beyoğlu’nda Yapı Kredi Kültür Merkezi‘nde önceki aylarda olduğu gibi haziran ayı boyunca her cumartesi farklı yaş grupları için yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı eşliğinde ücretsiz yaratıcı drama ile kitap okuma atölyeleri gerçekleştiriliyor.

 

* Beyoğlu’nda ikamet eden çocuklar için bir diğer seçenek de Beyoğlu Belediyesi Yaz Spor Okulları. 7-14 yaş aralığındaki çocuklar yaz okulu etkinliklerinden faydalanabilir. Eğitim verilecek branşlar yüzme, yelken futbol, basketbol, voleybol.  Çalışmalar 18 Haziran- 20 Temmuz 2012 arasında haftada üç gün yapılacak.

 

* Sarıyer Belediyesi, 7-14 yaş grubundaki çocuklar için yaz spor okulları düzenliyor. Başvurular 22 Haziran’a kadar yapılabiliyor. Basketbol, voleybol, futbol, atletizm, yüzme, tekvando, judo ve tenis branşlarının olacağı yaz okulları 2 Temmuz’da başlayacak.

 

* Kadıköy Belediyesi Çocuk Etüt Merkezleri‘nde, 19 Haziran-20 Temmuz 2012 arasında 9-14 yaş grubu için yaz okulları açıyor. Yaz okulları süresince çocuklar matematik okulu, İngilizce, okuma atölyesi, şiir festivali, müzik kulübü, photoshop ve flash eğitimi, satranç, go, scrabble, tabuyla ilgilenebilecek.

 

* Kadıköy’de 16-26 Haziran arasında çocuklar için festival havası esecek. 11. Kadıköy Belediyesi Çocuk Tiyatro Festivali her akşam saat 21.00’de Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek. Festival boyunca sahnelenecek tüm oyunlar ücretsiz.

 

Diyarbakır

 

* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi‘nin düzenlediği çocuk yaz kampı 11 Haziran’da başlıyor. Kamp Elazığ’ın Gezin İlçesi’nde bulunan Hazar Gölü kenarında yapılıyor. 19 bin metrerakelik bir alanda kurulu kampta yüzme havuzu, spor alanları, botanik bölümü bulunuyor.

 

Çocukların kişisel gelişimine katkı sunmak, çevresiyle daha uyumlu olması, dışlanmışlık duygusundan arındırılması, özgüveni gelişmiş bir şekilde yetişmesine katkı sunmak amacıyla düzenlenen kampta her çocuğa spor çanta, diş fırçası, diş macunu, ayakkabı, terlik, havlu takımı, şort, tişört, şapka, bandana, terlik, iç çamaşırı, çorap, şampuan, bone armağan ediliyor.

Kamp boyunca resim ve el becerileri atölyesi, yüzme, futbol, voleybol, basketbol, satranç gibi sportif faaliyetler, yüzme, müzik atölyesi, doğal ritim atölyesi, çocuk hakları atölyesi, okuma atölyesi, çocuk hakları atölyesi, çocuklar için insan hakları ve demokrasi atölyesi, açıkhava sinema gösterimi gibi günlük etkinlik ve eğitimler yapılacak.

 

Daha önce tatil yapmamış ve yapma imkani bulunmayan zorunlu göç mağduru veya risk altındaki 9-14 yaş grubundaki kız ve erkek çocukların yararlandığı Çocuk Yaz Kampı 17 Ağustos 2012’ye kadar sürecek.

 

* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ücretsiz Yaz Spor Okulları da bu yıl faaliyette. 5-6 branşta 8-14 yaş grubundaki çocuklar katılabiliyor. Bu yıl 800 çocuk futbol, voleybol, basketbol, tekvando, halk oyunları ve satranç dallarında kabul edilecek. Servis hizmeti de var. Çocuklar mahallelerinden otobüslerle alınıp spor salonlarına götürülecek.

 

Çanakkale

 

* Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali Çanakkaleli çocukların hem yaz dönemini hem sonrasını değerlendirmeleri için keyifli bir fırsat sunuyor.

 

Bienal çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarmasına vesile olmayı hedefliyor. Çeşitli Çanakkale’de atölye çalışmaları, seminer, söyleşi ve sanatçı buluşmaları bienal içinde yer alıyor. Ortaya çıkacak çalışmalar daha sonra sergilenecek.

 

Bienale 5-15 yaş aralığındaki tüm çocuklar katılabiliyor. Bienale işleriyle katılmak isteyenler için sınırlama yok, her şehirden gelecek işler kabul ediliyor. Bienal süresince yürütülecek atölyelere katılmak için Çanakkale’de olmak gerekiyor.

 

Kocaeli

 

* TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği  ilköğretim öğrencileri için 2012 Kriptoloji Yaz Okulu 2-6 Temmuz 2012 tarihleri arasında Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) tesislerinde gerçekleştirilecek.

2012 Kriptoloji Yaz Okulu etkinliğinde, günlük hayatta farkında olmadan sıklıkla kullanılan kriptoloji bilimi, öğrencilere matematiğin bir uygulaması olarak tanıtılacak.

Kriptoloji derslerinin yanı sıra laboratuvar ve kriptoloji sergisi gezisi, yarışmalar, proje sunuları, konuk bilim insanları ve TÜBİTAK yöneticileri ile yapılan söyleşiler ile öğrenciler bilimsel ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgilendirilecekler.

 

Başvuruların 26 Haziran’a kadar yapılması gerekiyor.

 

İzmir

 

* İzmir Büyükşehir Belediyesi Yaz Spor Okulları çerçevesinde 5 yaş ve üzerindekilere eğitim verecek. Atletizm, futbol, güreş ve judo branşlarında eğitimler ücretsiz.

 

* Büyükşehir Belediyesi’nin gelir düzeyi düşük ailelerin yoğun olarak yaşadığı semtlerde kurulu spor kulüpleri ile ortaklaşa organize ettiği “Ortak Spor Okulları” projesi de çocukların kendi semtlerinde ücretsiz olarak spor eğitim almalarını da sağlıyor. Çocukların spor eğitimi alabilecekleri ortak kulüpler: Dostgücü Spor Kulübü, Balatçık Spor Kulübü, Maltepe Spor Kulübü, Ege Çağlayan Spor Kulübü, Güzeltepe Spor Kulübü, Hilal Spor Kulübü, Kültürspor, Yeni Örnekköyspor, Soğukkuyu Spor Kulübü, Özenspor, Yeşiltepe Spor Kulübü, Torosgücü Spor Kulübü, Uzundere Spor Kulübü.

 

Kayseri

 

* Kayseri Melikgazi Belediyesi‘nin 8-13 yaşları arasındaki çocuklara ve gençlere yönelik düzenlediği spor okulları ve yaz kurslarında bilgisayar, takı tasarım, ebru, ahşap boyama, futbol, basketbol, voleybol, halk oyunları, quiling (kağıt kıvırma sanatı) ve  tiyatro alanlarında çalışmalar yapılacak.

 

Bolu

 

* Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Bolu İl Temsilciği, 18 Haziran-27 Temmuz tarihleri arasında çocuklarla, 3 haftalık 2 dönem halinde ücretsiz Yaz Etkinlikleri’ni uygulayacak. Yaz Etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirilecek.

 

Etkinlilerde grup çalışması, eleştirel ve yaratıcı düşünme gibi yaşam becerilerinin gelişmesine katkı amaçlanıyor. Ayrıca çocukların çeşitli temalar aracılığıyla farklı kültürleri tanımaları, çevre bilinci kazanmaları, haklarını öğrenmeleri ve okuma alışkanlıklarını geliştirmeleri hedefleniyor.

Detaylı bilgi TEGV’in Bolu Temsilciliği’nden alınabilir: (374) 212 33 76

 

Antalya

 

* Antalya Büyükşehir Belediyesi ilköğretim 6, 7 ve 8’inci sınıflarda okuyan öğrencilerine yönelik kurslar açıyor. Bilgisayar kullanımı, gitar, İngilizce, satranç ve resim olmak üzere beş branşta kurs verilecek. Kayıtlar 10-20 Haziran tarihlerinde ASMEK kurs merkezlerinde yapılabilecek.

Antalya Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (ASMEK) kurs merkezlerinde 25 Haziran Pazartesi başlayacak kurslar, 17 Ağustos’ta sona erecek.

 

Eskişehir

 

* Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 7-14 yaş grubu öğrencilerin katılabileceği yaz okulu başlatıyor.

 

Müzik, resim, bilgisayar, yaratıcı düşünce, seramik, satranç, masa tenisi, voleybol, basketbol gibi birçok dalda kurs açılacak. Ayrıca kursa katılan çocuklar için kültür gezileri de düzenlenecek.

Faaliyetler Opera Binası arkasında bulunan Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi, Emek Erenköy Sosyal Hizmet Merkezi ve 75. Yıl Mahallesi’nde bulunan Sosyal Hizmet Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

 

18 Haziran’da başlayacak olan yaz okullarının 12 Temmuz’a kadar sürmesi planlanıyor. (YY)