Çocuklar hurdacıya mayın sattı

18 Haziran 2011

DHA / 18.06.2011

MARDİN’in Nusaybin İlçesi’nde çocukların Suriye sınırında mayınlı alanda buldukları bir anti personel mayınını sattıkları hurdacı, mayının patlamamış olduğun fark edince yeniden mayınlı alana attı.

Polis ve asker bölgede inceleme yaparak, sınır teline’ Mayın’ yazılı uyarı levhası açtı.Nusaybin ile Suriye’nin Kamışlı kenti arasında bulunan mayınlı alana giren bir grup çocuk bir mayın bulup iddiaya göre bunu ilçedeki bir hurdacıya sattı. Aldığı malzemeleri inceleyen hurdacı içinde patlamamış bir anti personel mayını olduğunu fark edip, mayını bir teneke kutuya koyarak at arabasıyla götürüp mayınlı sınır bölgesine attı. Çevredeki vatandaşların hurdacının sınıra bir şeyler attığını görünce durumu hemen polise bildirdi.

Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü İsmet İlker Ayhan, bir ekiple geldiği bölgede inceleme yaptı. Teneke içinde mayın bulunduğu belirlenmesi üzerine durum 2’inci Hudut Taburu Komutanı Yarbay Aytekin Çabuk’a bildirildi. Mayın üzerinde inceleme yapan askerler, bölgeye ‘Mayın’ yazılı uyarı tabelası asarak ayrıldı.

Polis, daha bulduğu ve adı açıklanmayan hurdacının ifadesine başvurdu.

Mehmet Ali BULUN / NUSAYBİN(Mardin),(DHA)