Çocuklar hem ümidimiz hem vebalimiz

23 Mayıs 2012

Türkiye / 23.05.2012
Sokakta yaşayan ve çalıştırılan çocuklar için STK’lar ile işbirliği protokolü imzalandı. Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Çocuklar bizim hem ortak ümidimiz, hem ortak vebalimizdir” dedi.

ANKARA – İHA –  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocukların gelişimi ve istismar edilmemesi konusunda anne ve babaların üzerine düşen görevi yapmak zorunda olduğunu eğer bunu yapmıyorlarsa devletin gerekeni yapmakla yükümlü olduğunu belirterek, “Çocuklar bizim hem ortak ümidimiz, hem ortak vebalimizdir” dedi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakanlıkta düzenlenen “Sokakta Yaşayan/Çalıştırılan Çocuklara Yönelik Sunulan Hizmetlerde Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirliği ve Güçbirliği Protokolü İmza Töreni”ne katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı imza töreninde konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, 2005 yılından itibaren 5 bakanlığın çalışmasıyla hazırlanan genelgeyle gelinen noktayı ve daha neler yapılabileceğini konuşmak üzere burada olduklarını belirterek, “Çocuklar bizim hem ortak ümidimiz, hem ortak vebalimizdir” dedi.
Bir taraftan çocuk haklarının gelişmesini, diğer taraftan da çocuk istismarına karşı alınabilecek önlemleri önemsediklerini söyleyen Bakan Şahin, “2012 Mart ayı itibariyle 8 bin 769 çocuğun, çocuk ve gençlik merkezlerinde eğitim almasını sağladık” dedi.
269 çocuğun sokaktan çekildiğini belirten Bakan Şahin, ayrıca 67 hammadde bağımlısı çocuğun tedaviye yönlendirildiğini de ifade etti. Ailesinden kopuk 973 çocuğun aile yanına döndürüldüğünü kaydeden Şahin, “38 tane çalışan çocuklardan sorumlu merkezimiz var. Bunların daha da güçlendirilmesi konusunu önemsiyoruz” diye konuştu.
Anne ve babaların çocukların gelişimi konusunda üzerlerine düşen görevi yapmak zorunda olduklarını, bunun anayasada açık ve net olduğunu belirten Bakan Şahin, anne ve babaların üzerine düşen görevi yapmaması durumunda ise Bakanlığın üzerine düşeni yapmak zorunda olduğunu söyledi. “Bize düşen, kimseyi anne ve babasından ayırmadan gerekeni yapmaktır” diyen Şahin, “Temel politikamız, herkesin anne ve babasıyla olduğu mutlu, güçlü ailelerin devamıdır” şeklinde konuştu.   Bakan Şahin, “Anne ve baba görevini yapmıyorsa, gerekeni yapma da bizim görevimiz” diyerek, anne ve babaların çocuklar konusunda üzerine düşeni yapmadığı takdirde ceza uygulamaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

DEVLET – STK İŞBİRLİĞİ
Bakan Şahin, konuşmasının ardından salonda bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle hazırlanan protokolleri verdi. STK başkanlarının daha önce imzaladığı protokollere Bakan Şahin de imza koydu. Törende, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Mutlu Çocuklar Derneği, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği gibi çeşitli derneklerin başkanları kürsüye gelerek hem imzalanan protokol hakkında görüş belirttiler, hem de devlet ve STK işbirliğini hazırlayan protokole imza attılar.