Çocuklar dahil “Berkin Elvan eylemine katılan herkese soruşturma açılıyor!”

17 Mart 2014

Berkin Elvan eylemine katılan herkese soruşturma açılıyor!

Radikal.com.tr – 17/03/2014
http://www.radikal.com.tr/turkiye/berkin_elvan_eylemine_katilan_herkese_sorusturma_aciliyor-1181710

İzmir’de okul müdürlerinin katıldığı ve kayıt altına alınmayan toplantılarda Berkin Elvan için düzenlenen eylem ve etkinliklere katılan tüm öğrenci, öğretmen ve idareciler için soruşturma açılması istendi.

Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe genelindeki orta okul ve lise müdürlerini toplayarak Berkin Elvan’ın ölümü sonrası yapılan protestolara katılan öğretmen, öğrenci, idareci kim varsa hepsine soruşturma açılmasını istedi. Müdürlük velisinin bilgisi dahilinde, raporlu, mazeretli bile olsa o günlerde okula gelmeyen öğrencilerle ilgili de soruşturma yapılmasını istedi. Soruşturma girişiminin Bakanlık talimatı ile İzmir ili genelinde yapıldığı dile getiriliyor.

TEK GÜNDEM BERKİN, TUTANAK YOK
Evrensel gazetesinden Özer Akdemir’in haberine göre, soruşturma talimatı Alsancak Melih Özakat İlköğretim Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda verildi. Konak ilçe sınırları içerisinde bulunan lise ve ortaokul müdürlerinin çağrıldığı toplantıda herhangi tutanak oluşturulmadı. Toplantıda Konak İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Cebrail Aslan’ın, okul müdürlerinden Berkin Elvan anmasına katılan, ya da o günlerde okula gelmeyen tüm öğretmen, öğrenci ve idareciler hakkında soruşturma başlatılmasını istediği belirtildi. Tek gündem maddesinin bu olduğu özel toplantı kayıt altına alınmazken, bununla ilgili yazılı bir belge isteyen okul müdürlerine de ‘gerek yok’ yanıtı verildi.

‘ŞİDDETİ TIRMANDIRMAK İSTİYORLAR’
Aynı toplantının Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da gerçekleştirildiğini açıklayan Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bahri Akkan, “İlçelerden İl Milli Eğitim Müdürlüğü istemiş. Onlardan da güya Bakanlık istemiş ama şifahi. Bu şiddeti tırmandırma politikasının bir devamı. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler. Daha Berkin’in kanları ellerinde duruyor. Üstelik kurumlar sözlerle değil, yönetmeliklerle, kanunlarla, genelgelerle yönetilir. Hiçbir okul müdürünün böylesi bir şifahi emri yerine getirmemesi için de çağrı yapacağız” diye konuştu.

Eğitim Sen Genel Merkezi , Berkin Elvan’ın ölümü sonrası tüm şube ve üyelerine gönderdiği yazıda cenazenin kalktığı gün siyah kokart takılmasını ve ülke genelinde yapılacak protesto etkinliklerine katılınmasını istemişti.