‘Çocuk yaşta evlilik suçtur’

21 Nisan 2013

 

DHA / 21.04.2013

 

UÇAN Süpürge Kadın iletişim ve Araştırma Derneği, Sabancı Vakfı’nın desteği ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayraım nedeniyle çocuk haklarının korunması çağrısı ve ‘Çocuk Gelin’ uyarısı yaptı.

 

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)

 

 

Dernek, Türkiye’nin ekonomik gelişme açısından tüm ülkeler arasında 17’nci sırada olduğunu hatırlatırken, ulusal yasal düzenleme ve taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin yanı sıra dünyada çocuk bayramı kutlayan ilk ülke olduğunu hatırlattı. Yapılan açıklamada, bu gelişmelere rağmen, çocuk haklarının korunması için hükümet göreve çağrılırken, bireyler çocuk haklarının korunması için sorumluluk almaya ve örgütlenmeye davet edildi.

Açıklamada, “Çocuklarımız yoksul! Eğitim hakkını kullanamıyor! Ailede şiddete maruz kalıyor! Küçük yaşta çalıştırılıyor! Ve ‘çocuk gelin’ oluyor!” denildi. Hazırlanan afişte de ‘Çocuk yaşta evliliğin suç olduğu’ vurgulanırken, “Çocukları küçük yaşta evlendirmek, evliliği teşvik etmek ve edenleri korumak yasalara aykırıdır. Bu suça ortak olmayın! Sessiz kalmayın!” denildi.