Çocuk yaşta evlilik mi pedofili mi?

19 Şubat 2014

 

Hekim Postası / 19.02.2014

 

Sosyal medyada başlatılan “çocuk gelin yoktur pedofili vardır” kampanyasına eleştiriler geldi. Kadın örgütleri ve psikiyatristler, çocukların evlendirilmesinin toplumsal bir sorun olduğunu ve tek başına medikal yaklaşımla çözülemeyeceğini söylüyor.

 

“Çocuk yaşta evlilik” tartışması, Siirt’te 14 yaşındaki Kader Erten’in ikinci bebeğinin ölümü sonrası evinde vurulmuş halde ölü bulunmasıyla yeniden gündeme geldi. Kader Erten’in ölümüne tepki duyanların bir kısmı, sosyal medya üzerinden “çocuk gelin yoktur pedofili vardır” başlıklı bir kampanya başlattı. Aile Bakanı Ayşenur İslam da “çocuk gelin” sözcüğünü durumu sempatikleştirdiği için kullanmamayı tercih ettiğini söyledi. İslam’ın, “Kimse kötülük olsun diye çocuğunu evlendirmez. Çoğu masumane. Bilinci artırmalıyız.” sözleri, erken yaşta evliliklerin devlet gözünden dahi meşru görüldüğünün ifadeleri olarak kayda geçti.

 

Pedofili hastalık, çocukların evlendirilmesi toplumsal sorundur

 

Konuyla ilgili bir açıklama da, küçük yaşta evliliklerin sebepleri, sonuçları ve kadınların yaşamı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmek üzere çalışmalar gerçekleştiren sivil toplum kuruluşu Uçan Süpürge’den geldi. Çocuk yaşta evliliklerden söz ederken pedofili demekten kaçındıkları ifade edilen açıklamada, “Pedofili tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çocukların evlendirilmesi ise toplumsal bir sorundur, tek başına medikal yaklaşımla çözülemez.” denildi.

 

Çocuk gelin değil pedofili demenin, ‘şiddet uygulayan erkeğin hasta olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini’ söyleyen görüş gibi sığ kalacağı belirtilen açıklamada, “Bu ve benzeri görüşler, çocukların evlendirilmesi probleminin toplumsal boyutunu göz ardı edip durumu hastalığa indirger ve kişiselleştirir.” ifadelerine yer verildi.

 

Bir çocukla gelenekler, din, töre gibi sebeplerle evlenen kişinin pedofili hastası olmayabileceğine işaret edilen açıklamada, hastalıkların masumiyet ve çaresizlik çağrıştırdığı ancak çocukların evlendirilmesinin masum olmadığı ve toplumsal işbirliğiyle ortadan kaldırılabileceği vurgulandı.

 

İktidarın söylemi

Gazi Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, pedofilinin klinik bir tanı, bir hastalık olduğuna dikkat çekerek “Çocuk gelinler kültürel, siyasal toplumsal zemini olan erkek egemen toplumun bir yansımasıdır. Çocuk gelin yerine pedofili demek son derece yanlış. Bu kampanyanın tamamıyla iktidarın dilini desteklediğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Sağlıklı bireyler şiddet uyguluyor

“Kadınlar üzerinde egemenlik kurmayı meşru kılan anlayış çocuk yaşta evlilikleri pedofiliye bağlayarak kendini masumlaştırmaktadır” diyen Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadına, çocuğa yönelik şiddet uygulayanların yüzde 90’ı sağlıklı bireylerdir. Hasta bireyler şiddet uygulamaz. Onların uyguladığı şiddet davranışının hastalıklarıyla bir bağı vardır. Pedofiller de çoğunlukla çocukluk çağında maruz kaldıkları tramvayı başka çocuklar üzerinden anlamlandırmaya çalıştıkları için istismar edilen konumundan istismarcı konumuna geçerler. Çocuk gelinler meselesini hastalığa bağlamak, meselenin gerçek yüzünü, gerçek kimliğini, çocuk üzerinde egemenlik kurmanın siyasal, sosyal, kültürel temelini göz ardı etmek demektir