Çocuk yaşta anne oldular

22 Temmuz 2011

DHA / 22.07.2011

15 ve 16’lık iki kızdan biri doğum yaptı, diğeri hamile…

ŞANLIURFA’da, hastaneye başvuran 15 ve 16 yaşındaki iki kızdan biri doğum yaparken, diğerinin 5 aylık hamile olduğunun belirlendi. Çocuk yaşta nikahsız olarak evlendirilen iki kişinin, eşleri ise gözaltına alındı.

Dün akşam saatlerinde merkeze bağlı Yardımcı Köyü’nde, doğum sancıları tutan 16 yaşındaki A.Ö., yakınları tarafından otomobille Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğun Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste görevli doktorlar tarafından doğumhaneye alınan A.Ö., bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Ancak doktorlar hastane kaydında 16 yaşında olan küçük kızın durumunu güvenlik güçlerine bildirdi. Bunun üzerine inceleme başlatan jandarma, ifadesine başvurduğu küçük kızın bir yıl önce, amcasının oğlu olan 24 yaşındaki Kasım Ö. ile imam nikahı kıydıklarını ve birlikte yaşadığını saptadı. Küçük kızın ifadesinin alınmasının ardından Yardımcı Köyü’ne giden jandarmalar, çiftçilik yapan Kasım Ö’yü gözaltına alındı.

15 YAŞINDA 5 AYLIK HAMİLE

Harran Devlet Hastanesi’ne dün gece getirilen 15 yaşındaki M.S. adlı kızın da, 5 aylık hamile olduğu saptandı. Mide bulantısı ve baş dönmesi ile hastaneye gelen M.S’nin, hamile olduğunun belirlenmesinin ardından doktorlar durumu güvenlik güçlerine iletti. Şikayet üzerine hastaneye gelen jandarmalar tarafından ifadesi alınan M.S., 2 yıl önce ailesinin ve kendisinin rızasıyla akrabası olan 27 yaşındaki Mehmet Hanifi S. ile imam nikahı kıydırıp birlikte yaşamaya başladıklarını söyledi. Hamile olduğunu hastanede öğrendiğini söyleyen genç kızın ifadesinin ardından Harran’ın Ceylangözü Köyü’ne giden jandarmalar, Mehmet Hanifi S’yi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan 2 şüphelinin işlemlerinin tamamlanmasının ardından ‘reşit olmayanlarla cinsel ilişki kurmak’ suçundan adliyeye sevk edileceği açıklandı.

Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)