Çocuk ve Kent Sempozyumu, 8 Mayıs’ta Başlayacak

5 Mayıs 2011

 

Haber3 / 05.05.2011

 

Çocuk ve Kent Derneği tarafından düzenlenen I. İstanbul Uluslararası Çocuk ve Kent Sempozyumu, 8-9-10 Mayıs tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

 

Çocuk ve Kent Derneği tarafından düzenlenen I. İstanbul Uluslararası Çocuk ve Kent Sempozyumu, 8-9-10 Mayıs tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.

 

Dernekten yapılan yazılı açıklamaya göre, sempozyumun açılışı 8 Mayıs Pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşecek.

 

Açılış törenin ardından düzenlenecek Çocuk Karnavalı kapsamında, Çocuk ve Kent Orkestrası konseri, müzik dinletileri ve atölye çalışmalarını içeren etkinlikler yapılacak.

 

İstanbul genelindeki ilköğretim okullarının katılımıyla gerçekleşecek karnaval, tüm çocuk ve ergen ile anne ve babalara açık olacak.

 

10 Mayıs Salı günü sona erecek sempozyumda, bir yandan çocuklara yönelik etkinlikler devam ederken, diğer yandan Kenan Işık, Ayla Algan, Balçiçek İlter, Abbas Güçlü, Sibel Arna, Prof. Dr. Muazzaz Garipaağaoğlu, Prof. Dr Osman Hayran, Doç. Dr. Jelena Petrucijova gibi konusunda uzman isimler konuşmacı olarak yer alacaklar.

 

Sempozyumda çocuklar için ideal kent yaşamı ve çocukların hayallerindeki kent konuları ele alınacak.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çocuk ve Kent Derneği Kurucu Başkanı Ayşenur Özturanlı, Derneğin “Güvenle yaşanacak aydınlık ve renkli bir kent tüm çocukların hakkıdır” sloganıyla kurulduğunu belirtti.

 

Derneğin amacının, çocukların ruhsal, fiziksel ve bilişsel yeteneklerini güçlendirecek oyun oynamak, sosyal, eğitsel, sanatsal, sportif faaliyetlerde bulunmak; çocukların özgürce ve güven içinde yaşayabileceği kentsel mekanlar için proje oluşturup, uygulamak, kentsel yaşamın çocukların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmesi için mülki-yerel idareler ve diğer sivil toplum örgütleriyle iş birliği gerçekleştirmek olduğunu kaydeden Özturanlı, sempozyumun çocukların da görüşlerinin etkin şekilde rol alacağı bir platform olacağını vurguladı.