Çocuk Merkezinin Kapatılmasına Karşı Bir İmza

21 Mayıs 2013

 

 

Bianet / 21.05.2013

 

Sokakta çalıştırılan yaklaşık 250 çocuğa yönelik faaliyetler yürüten, 80 kadar gönüllünün katkı sağladığı Beyoğlu 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi’nin kapatılma kararına karşı imza kampanyası başladı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Beyoğlu 75. Yıl Çocuk ve Gençlik Merkezi kapatılıyor. Sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklara yönelik faaliyetler yürüten kurum, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün resmi kararı iletmesinin ardından kapatılacak.

 

Kurumun yerine Sosyal Hizmetler Merkezi’nin kurulması planlanıyor, sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuklara yönelik çalışmalara ise son verilecek.

 

Merkezdeki 80 gönüllü arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nden öğrenciler başlattıkları imza kampanyası ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e sesleniyor: “Beyoğlu Çocuk ve

Gençlik Merkezi kapatılmasın”

 

Atölyeler, kurslar, geziler

 

1998’de kurulan kurum 2002’den itibaren Tepebaşı’ndaki bir binada faaliyette. Oyun, drama, spor, müzik odaları ve kütüphanenin bulunduğu kurumun faaliyetleri bu tarihten sonra sokakta çalışan ve çalıştırılan çocukların yanı sıra risk altındaki çocukları da kapsamaya başladı.

 

Kurumun daha önce engellilere evde bakım, kadın hizmetleri gibi faaliyetler yürüten birimleri de kapatılarak başka kurumlara devredildi.

 

Kuruma 8-18 yaş aralığındaki sokakta çalışan, çalıştırılan ve risk altındaki yaklaşık 250 çocuk geliyor. 18 yaşını geçen çocuklar da eğitimleri devam etmesi halinde faaliyetlere katılıyor.

 

Çocuklar okul haricindeki vakitlerini merkezdeki bireysel danışmanlık, resim-heykel, fotoğraf, matematik/fen, satranç ve drama atölyeleri ile bireysel eğitim sınıflarında geçiriyor. Hafta sonları müzelere, tiyatro ve sinemalara gidiyor. Çocukların bir kısmı sosyal hizmetler yönetmeliğine göre harçlık alıyor.

 

Gündüzlü hizmet verilen merkezde 80 kadar gönüllü de çalışıyor. Bu gönüllüler çocukların eğitimlerine destek olacak kursların yanı sıra çeşitli kurslar da düzenliyor. Kurum, okul haricinde vakit geçirecekleri sosyal alanın olmadığı çocuklar için bir sosyalleşme alanı.

 

Kurum, kız çocuklarını okula gönderme taraftarı olmayan ailelerle görüşerek onların okula devam etmesini de sağlıyor.

 

“250 çocuk için sorumluluk üstlenen bir eli yok etmek”

Boğaziçi Üniversitesi’den bir grup öğrenci de 9-13 yaş arası çocuklarla her cumartesi ve pazar oyun, drama ve sanattan yola çıkarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Barış Eğitimi çalışmaları yapıyor. Üniversiteli gönüllüler Merkez’in kapatılma kararı üzerine change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

 

Kurumun şimdiye dek gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği faaliyetlerinin kapatılma gerekçesini geçersiz kılacağını belirten öğrenciler, kurumun kapatılmasının çocuklar için yaratacağı sorunlara dikkat çekiyor:

 

“Bu kurumun faaliyetlerine son vermek demek her yıl 200-250 çocuğa ve ailelerine ulaşan ve bu çocuklar için maddi manevi birçok şeyin sorumluluğunu üstlenen bir eli yok etmek demektir.” (BK/HK)

* Kampanyaya destek vermek için tıklayın.

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi

21 Mayıs 2013, Salı

Beyza KURAL