Çocuk İşçiliğine ‘dur’ Dediler

18 Haziran 2013

Mynet Yurt Haber / 18.06.2013

İzmit’e, “Çocuk Dostu Şehir” ünvanı kazandıran ve çocuk odaklı çalışmaları ile dikkat çeken İzmit Belediyesi, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

Yürüyüş yolunda kurulan stantlar ve resim sergisi ile renklenen etkinliklere Belediye Başkanı”>İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü ve toplum merkezlerinde eğitim görenler katıldı. İzmit Belediyesi Çocuk Hakları Masası ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk ve Gençlik Merkezi ortaklığında düzenlenen etkinliklerde halk çocuk işçiliğine karşı durmaya ve duyarlı olmaya davet edildi. Etkinliğe katılan İzmit Belediyesi Çocuk Hakları Masası üyesi çocuklar, çocuk işçiliğine karşı olduklarını belirterek, “Arkadaşlarımız mendil satmasın, ayakkabı boyamasın, okula gelsinler, oyun oynasınlar” dediler.

Kendisi de çocuk doktoru olan ve çocuklara sevgisiyle tanınan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yaptığı konuşmada, çocuk işçiliğini bir insan hakları ihlali olarak gördüğünü ifade etti. “Sokaklarda kağıt toplayan, hurda toplayan; uyku saatinde olması gerekirken, mendil satan, çiçek satan; öğrenim göreceği yaşta atölyelere giden, tamirhanelere giden çocuklarımız var. Bu çocukların, okul yerine tamirhanelere, atölyelere gitmeleri, sokaklarda çalışmaları, eğitimden uzaklaşmalarına, sevgiden, ilgiden yoksun kalmalarına, bazen kötü alışkanlıklar edinmelerine ve istismara uğramalarına yol açıyor” diyen Başkan Doğan hedefinin “Çocuk Dostu” ünvanına sahip bir şehir olarak çocukların, daha sağlıklı, daha eğitimli yetiştiği ve çalıştırılmak zorunda kalmadığı, çocukluklarını doya doya yaşayabildikleri bir şehre ulaşmak olduğunu söyledi.
İhlas Haber Ajansı