Çocuk işçiliğinde Üniversite-Noor Fındık işbirliği

15 Ocak 2014

giresungazete.net / 15.01.2014

Giresun Üniversitesi Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaret ederek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular.

İlimizin son dönem önemli Fındık Sanayisi firmalarından NOOR Fındık Ceo’su Melih BAŞKAN ve Tarım Danışmanı Özer Akbaşlı, fındık tarımında çocuk işçiliğinin önlenmesi çalışmaları hakkında üniversitemizle işbirliği konusunda, Giresun Üniversitesi Prof. Dr. Aygün Attar’ı ziyaret ederek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular.

Firma çalışmaları hakkında bilgi veren NOOR Fındık Tarım Danışmanı Akbaşlı, “TUİK verilerine göre, Türkiye’de 1 milyon çocuk işçi çalıştırılmakta ve bunun 600 bini tarım sektöründe yer almaktadır. Firma olarak bölgemizde özellikle fındık tarımında çocuk işçiliğini önlenmesi için çalışmalarımızı ve projelerimizi sürdürüyoruz. Bu kapsamda geçen yıl, “Çocuk gözüyle fındık” konulu bir fotoğraf yarışması ve sergisi gerçekleştirdik. Üniversitemiz ile işbirliği içinde ortak projelerde bulunmak çocuk işçiliği ve çocuk hakları konusunda duyarlılığı en üst seviyeye taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Rektör Attar ise; “Geleceğimiz olan çocuklarımızla ilgili yaptığınız ve insani yönü olan duyarlılığınızdan büyük memnuniyet duydum. Biz üniversite olarak gerek kadın hakları, gerek çocuk hakları ve gerekse engelli hakları konusunda en fazla hassasiyet gösteren bir kuruluşuz. Geçen yıl UNESCO ve BM işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Kadın Çalıştayımıza dünyanın bir çok ülkesinden geniş bir katılım oldu. Bu yıl Mayıs ayının 2. Haftası 2. Sini gerçekleştireceğimiz çalıştayımıza, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunu da dahil edebiliriz. Bununla ilgili gerekli çalışmayı birlikte yürütelim” önerisinde bulundu.

Attar’ın ilgisi karşısında çok mutlu olduğunu ifade eden NOOR Fındık Ceo’su Başkan’da, “Sizinle ve üniversitemizle birlikte çalışmaktan onur duyarız. Hassasiyetiniz ve ilginiz için teşekkür eder, bizde üstümüze düşen her görevi yerine getirmekten memnuniyet duyarız” dedi.