Çocuk hastalara palyaçolu tedavi

21 Ocak 2013

 

DHA / 21.01.2013

 

Türkiye’de ilk kez Yalova Devlet Hastanesi’nde başlatılan uygulama ile çocuk servisindeki hastalara günde 2 saat palyaçolu animatörlü gösteri yapılacak.

Süheyla GÖZDERELİLER / YALOVA, (DHA)

 

Uygulamanın başlaması nedeniyle Yalova Devlet Hastanesi’nde düzenlenen programa Yalova Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Ahmet Altıner, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve Ak Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan katıldı. Uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu belirten Genel Sekreter Altıner, çocuk servisindeki hastaların tedavilerini daha etkin kılmak, onların morallerini yükseltmek için bu hizmeti başlattıklarını söyledi. Çocukların moral ve motivasyonunu güçlendirmek için animatör ve palyaçoların her gün 2 saat odalarında çocukları ziyaret edeceklerini ve onları eğlendireceklerini belirtti.

Moral değerlerin yüksek olmasının hastalıkların tedavisine etkisinin büyük olduğuna dikkati çeken Altıner, şöyle dedi:

“Amaç farklı açıdan yardımcı olmaya çalışmak, hastane anlayışını değiştirmek. Hastaneyi yeni mantıkta şifahaneye dönüştürmek hedefimiz. Çocuklara büyüdüklerinde hastanelerin, hekimlerin korkulmayacak yerler ve kişiler olduğunu göstermek istiyoruz. Buranın korkulacak yer olmadığının bilinçaltına yerleşmesini istiyoruz.”

AK Parti Milletvekili Temel Coşkun da, atılan adımların hedefe ulaşmasını isteyerek, “Her yenilik kendisini hissettirsin istiyoruz. Sadece çocuklara göre değil büyüklerin de moral, motivasyonunu artırmak için çalışmaların yapılacağına inanıyorum. Çocuklarımızın hastaneye artık seve seve gideceğini düşünüyorum” dedi.

Altıner ve Coşkun daha sonra palyaço ve animatörlerle çocuk servisindeki odaları dolaşarak çocuklara hediyeler verdi.