“Çocuk Hakları” Unutulmadı

21 Kasım 2011

 

Haberler / 21.11.2011

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği “Çocuk Hakları” paneli ile velilere ve katılımcılara çocukların yasal haklarını hatırlattı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen “Çocuk Hakları Paneli”nde Türkiye‘de ve dünyada çocukların yaşadığı sorunlar, çocuk işçiliği, hukuksal düzenlemeler ve toplumsal algı konuları tartışıldı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen ve Sosyal Hizmet Uzmanı Turgay Çavuşoğlu tarafından yönetilen panele, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Birgül Değirmenci, Gündem Çocuk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanju Gündüzalp, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Çocuk İşçiliği İle Mücadele Danışmanı Nejat Kocabay ve Ulusal Çocuk Hakları İletişim Ağı Kurucusu Tanzer Gezer konuşmacı olarak katıldı.

15 yaşındaki oğlu Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne devam eden ve buradaki kurslardan ücretsiz faydalanan ev hanımı Esma Varış, panelde söz alarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti; “Bu tarz merkezlerin sayısının artmasını diliyorum. Oğlum merkeze devam ettiği için çok mutluyum” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’ndeki faaliyetlere ait fotoğrafların yer aldığı “Dünden bugüne ÇOGEM” sergisi, panelistler ve dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Her şey onlar için

Yenişehir‘deki İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde, Konak ilçesinde yaşayan 07 – 22 yaş grubundaki çocuk, genç ve ailelerine keyifli, güvenli, gelişimlerini destekleyen bir ortam hazırlanarak onlara sahip oldukları hakların farkında olan, kendilerine güvenen, kendilerine ve çevrelerine karşı sorumluluk duyan, hayal gücü zengin, eleştirel düşünen bireyler olmanın yolları öğretiliyor. Psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı ve öğretmenlerin görev aldığı merkezde, çocuk ve gençler için derslere yardımcı etüt çalışmaları, okuma etkinliği, Türkçe, resim, gitar, Bağlama, satranç, bilgisayar, İngilizce kursları, kukla ve Oyun atölyeleri, yaratıcı drama ve dans dersleri ile film gösterimleri, kültürel geziler ve eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.

Açılış tarihi olan 20 Kasım 2009’dan bu yana Çocuk ve Gençlik Merkezi’nden bugüne kadar 537 çocuk ve genç yararlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi, 7 – 22 yaş arasındaki çocuk ve gençler ile onların ailelerine hizmet vermeye devam ediyor. 2009 yılında Avrupa Birliği tarafından finansmanı sağlanan İç Göç Entegrasyon Projesi (İGEP) kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan “Çocuk ve Gençlik Merkezi”, projenin süresi bitmesine rağmen tam kapasiteyle çalışıyor. 18 aylık proje süresi tamamlanan merkezin çalışmaları, “tamam değil devam” diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu‘nun talimatıyla, Büyükşehir Belediyesi’nin olanakları çerçevesinde sürdürülüyor