“Çocuk Hakları Strateji Belgesi Neden Uygulanmıyor?”

12 Agustos 2013

Bianet / 12.08.2013

Çocuk Vakfı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’e Çocuk Hakları Strateji Belgesi’nin hayata geçirilmemesinin gerekçelerini ve kimlerin alternatif bir strateji belgesi hazırlayarak bunu engellediğini sordu.

İstanbul – BİA Haber Merkezi

Çocuk Vakfı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e Çocuk Hakları Strateji Belgesi’nin hayata geçirilmemesinin gerekçelerini sordu.

Çocuk Vakfı’ndan yapılan açıklamada, Şahin’in başkanlığında toplanan Çocuk Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun önerileri doğrultusunda kabul edilen strateji belgesinin Yüksek Planlama Kurulu kararının neden alınamadığı da soruldu.

Vakfın cevaplanmasını istediği bir diğer soru da kimlerin alternatif strateji belgesi hazırlama girişiminde bulunarak kurulun onayladığı belgeyi engellediği oldu.

Ne olmuştu?

Çocuk Vakfı bu ay başında, Çocuk Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun çalışmaması nedeniyle kuruldan çekildiklerini bildirdi.

Kalkınma Bakanlığı’na kurulun hazırladığı Çocuk Hakları Strateji Belgesi’nden başka bir strateji belgesi daha gönderildiğini açıkladı.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, bianet’e yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk çocuk hakları strateji belgesinin 26 aydır askıda olduğunu ve bu kurulun da bir kere toplanarak bu belgeyi kabul ettiğini hatırlatmıştı.

Şirin “Kalkınma Bakanlığı’na Aile Bakanı Fatma Şahin’in imzasıyla gönderilen yazının ekinde tek strateji belgesine atıf var, fakat Yüksek Planlama Kurulu kararı için Kalkınma Bakanlığı’na gönderilen yazının ekinde iki strateji belgesi olduğu tespit edildi” diyerek ikinci belgenin varlığını eleştirmişti. (YY)