Çocuk Hakları Savunucularından Cumhurbaşkanına Açık Mektup

14 Mart 2014

Cumhurbaşkanı’na Mektup

Sayın Cumhurbaşkanı,

Berkin Elvan, 15 yaşında bir çocuk. Bugün artık aramızda değil. Berkin, 2006 yılında Diyarbakır’da öldürülen 9 çocuk gibi, Uğur Kaymaz gibi, bir polis memuru tarafından, Devletin her çocuğu, hepimizi korumakla görevli bir memuru tarafından öldürüldü.

Üzüldüğünüzü söylemişsiniz. Eminiz ki üzülmüşsünüzdür. Aksi mümkün değil, çünkü. Evinden ekmek almak için çıktığı gün vurulan, 269 gün hayatta kalmak için çaba sarfeden küçük bir beden. Bu çaba ne büyük bir çaba, bu büyük çabaya el verememek ne büyük bir acı. Üzülmemek mümkün değil.

Ancak sizin üzülmeniz, bizimkine benzemez, benzememeli. Siz bu kadar büyük bir acı karşısında sadece bir köşede sessizce ağlayarak, çaresizliğinize kahrederek, başsağlığı dileyerek üzülemezsiniz. Sizin üzüntünüz dönüştürcü olmalıdır.

İçinizdeki o tarifsiz acıyı gidermek için yapabileceğiniz, yapmanız gereken çok şey var. Bunlar yapılması mümkün şeyler, yapılması zorunlu ve Devletin görevi olan şeyler. Bunlardan en önemli üç tanesi:

(1)  Toplumun her kesiminde, özellikle de kamu görevlilerinde, başbakan, bakanlar, valiler, emniyet güçlerinde, her bireyin ifade özgürlüğüne, toplanma ve gösteri hakkına saygı bilincinin oluşturulmasını,

(2)  Polisin silah kullanma yetkisinin sınırlandırılmasını ve gösterilerde şiddete dayalı müdahaleye son verilmesini,

(3)   Eylemi ile insanların yaralanmasına veya ölmesine neden olan kamu görevlilerinin cezalandırılması için etkin soruşturma ve kovuşturmanın yapılmasını sağlamaktır.

Bizler vatandaşlar olarak, bu kadar büyük bir acıyı tekrar yaşamamak için neler yapılabileceğini düşünebiliriz, bunların yapılmasını talep edebiliriz, yapılması için örgütlenebiliriz, sesimizi duyurmak için yürüyebiliriz, size taleplerimizi iletecek çeşitli yollar deneyebiliriz. Ama valilere, kolluğa talimat veremiyoruz, yasa yapamıyoruz, soruşturma veya kovuşturma yapma yetkisine sahip değiliz.

Elbette hiçbir şey Berkin’i geri getirmeyecek, yaşadığımız bu acıyı dindirmeyecek. Ama sizden rica ediyoruz. Devletin sorumlusu olduğu çocuk cenazelerine bir son vermek için, lütfen, Devletin yapması gereken ve yapılabilecek olan bu basit ama önemli adımların atılmasını, artık, sağlayın.

GDE Error: Requested URL is invalid