Çocuk hakları’ konulu konferans düzenlendi

12 Ekim 2013

www.guncelgazete.com / 12.10.2013

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi koordinasyonunda 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü nedeniyle ‘Çocuk Hakları’ konulu konferans ve tiyatro gösterisi etkinliği düzenlendi.

Onat Kutlar Salonu’nda gerçekleşen tiyatro gösterisi ve konferansa; Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, anaokulu ve kız meslek lisesi öğrencileri katıldı.

Konferans öncesi Kumbara Görsel Sanatlar Tiyatro Topluluğu tarafından ‘Hayvanat Bahçesi Müzikali’ gösterim sunumu gerçekleşti. Anaokulu öğrencilerinin tiyatro gösterisi büyük bir beğeni ile izlendi. Söylenen hareketli şarkılarda çocuklar alkış çalarak eşlik etti. Tiyatro gösterisinin ardından düzenlenen etkinlik, anaokulu öğrencileri salondan çıkartılmasının ardından ‘Çocuk Hakları’ konulu konferans ile devam etti.

Gaziantep Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin modaratörlüğünde düzenlenen konferansa konuşmacı Gaziantep Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cemal Ruhi katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, “Ülkemizde son dönemde ciddi anlamda gençlerimizi yükseltmek ve onları geleceğe sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için ciddi anlamda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar geçmişten günümüze artarak devam ediyor. Çocuk hakları konusunda ülkemizde bir çok yasal düzenlemeler yapıldı. Ülkemizde bugüne kadar Ekim ayının ilk Pazartesi günü ‘Dünya Çocuklar Günü’ 20 Kasım ise ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlanıyordu. Artık ‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ olarak kutlanacak. Bu kutlamalar aslında bir farkındalık oluşturmak adına gündeme getiriliyor” dedi.

Dünya Kız çocukları gününün çok önceleri kutlanması gereken bir etkinlik olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sevilay Şahin, “Bu yıl dünya kız çocukları günün ikincisini kutluyoruz. Çok önceleri kutlanması gereken daha doğrusu çok önceleri ilgilendirilmesi gereken bir konuydu. Özellikle Bakanımız Fatma Şahin bu konuyla çok ilgilenmesinden dolayı bu kadar farkındalık oluşturma çalışmaları, etkinlikleri gerek akademik gerek sosyal anlamda birçok etkinlik olduğunu görüyoruz. Bu konu bizim ciddi sorunlarımızdan bir konudur” diye konuştu.

Türkiye’de kız çocukları ile ilgili istatistiki bilgilere değinen Yrd. Doç. Dr. Şahin, “Türkiye’de her üç kadından biri 18 yaşının altında evleniyormuş. Son üç yılda 18 yaşının altında evlenenlerin sayısı 134 bin 629, 18 yaşını doldurmadan evlenen erkeklerin sayısı 5 bin civarındayken, kız çocuklarının reşit olmadan evlenenlerin sayısı bunun 20 katı kadarmış. Türkiye genelinde 181 bin 36 çocuk gelin çocuk varmış şu aşamada halen. Geçen yıl Türkiye’de 20 bin aile hem de çok ilginç bir bulgu arkadaşlar 16 yaşından küçük kız çocukların evlendirmek için mahkemeye dava açmışlar. Bu sadece sizle bitmiyor. Aile ile aile çevresi ile hepimiz ile bitiyor” ifadelerini kullandı. Konferans, Yrd. Doç. Dr. Erhan Tunç, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cemal Ruhi’nin açıklamalarıyla devam etti.