Çocuk Hakları Günü’nde Mesajlar Verildi

24 Kasım 2012

Son Dakika / 24.12.2012

Konak Belediyesi Çocuk Senatosu, kuruluşunun 2.yıl dönümünde üyeleriyle birlikte Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

Konak Belediyesi Çocuk Senatosu, kuruluşunun 2. yıl dönümünde üyeleriyle birlikte Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ın da katıldığı kutlamada senato üyesi Beril Özmen, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi’ni okurken, senato başkanı Nail Yılmaz da günün önemini belirten bir konuşma yaptı. Konak Belediye Başkanı Tartan, çocukların haklarına sahip çıkmaları gerektiği konusunda uyararak, “Konak Belediyesi Çocuk Senatosu olarak sadece özel günlerde değil, her zaman eğitim, sağlık, özgürlük, yaşam, vatandaşlık hakkı, korunma gibi haklarınıza sahip çıkmalısınız. Etrafınıza bu hakları yaymalı ve büyüklerinizi bu konuda uyarmalısınız. Çocuk

Senatosu’nun en önemli işlevi bu. Eğitim ve sağlıkta fırsat eşitliği, sosyal güvenceye sahip olmak çok önemli. Çocuk haklarına sahip çıkmak Türkiye’nin geleceğine sahip çıkmaktır. Ben de yerel yönetici olarak her zaman bu haklarınızı koruyacağım” diye konuştu.

Çocuk Senatosu’nun Çocuk Hakları Günü kapsamında yaptığı kutlamaya, Karagöz ve Hacivat oyunu da renk kattı.

Konak Belediyesi Çocuk Senatosu üyeleri çocukların, özellikle eğitim ve sağlıkta fırsat eşitliği, özgürlük, çağdaş yaşam gibi hakları olması gerektiğini belirterek, duygularını şöyle dile getirdiler:

Ece Yıldızlılar: “Çocuk haklarımızı bilmeliyiz, haklarımıza sahip çıkmalıyız. Maria Eleni Hacudi: Çocuk hakları önemlidir ve sahip çıkmalıyız. Türkiye’deki bütün çocukların eğitim alması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim en önemli şeydir. Cahillik kötüdür. Bütün çocukların eğitim alması şart. Çocuk hakları yaşasın.”

Beril Özmen: “Çocuk hakları bizim için en önemli şeydir. Barış ve kardeşliği, eğitimi, bizim için gerekli olan her şeyi bildirir. Ona sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Çocuk hakları olamasa biz bir hiçiz.”

Elif Yıldızlılar: “Konak Belediye Başkanımız Hakan Tartan’a Çocuk Senatosu’nu kurduğu ve bizleri üye yaptığı için teşekkür ederim. Türkiye’de en şanslı çocuklarız. Özgürlük, eğitim, hayatta en önemli şeydir. Eğitim olmazsa hiçbir şey bilemeyiz.

Öykü Çakar: “Sağlık, özgürlük, eğitim şarttır. İzmirli çocuklar olarak çok şanslıyız ama Türkiye genelindeki bazı çocuklar çok şanssız. Büyüklerimizden yardım istiyoruz lütfen onlara da yardım edin. Dr. Hakan Tartan’a da biz bu imkanları sunduğu için teşekkür ediyoruz.” – İZMİR