Çocuk hakları film ve fotoğraflarla anlatılacak

15 Nisan 2013

 

Haber aktüel / 15.04.2013

 

Çocuk haklarının anlatılacağı “2. Uluslar arası Çocuk Hakları Film Festivali”, 29 Nisan tarihinde Bursa’da yapılacak.

Festivalin duyurusu, Sümbüllü Bahçe Konağı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında yapıldı. Toplantıya, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sunay Özkul, Osmangazi Belediyesi Kültür Müdürü Kenan Kır, Yıldırım Belediye başkan Yardımcısı Yaşar Elmas katıldı.

Festival Hakkında bilgi veren Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne istinaden bütün dünyada 20 Kasım tarihinin Çocuk Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlattı. Türkiye’de ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 81 ilde Çocuk Hakları Yetişkin ve Çocuk Hakları Çocuk Komitesi oluşturulduğunu belirten Güney, çocuk komitesinin talepleri doğrultusunda 2011 yılında Çocuk Hakları Film Festivali düzenlediklerini kaydetti.

2011 yılındaki festivale 25 çocuk ve 18 yetişkin olmak üzere toplam 43 filmin katıldığını dile getiren Mustafa Güney, şu bilgileri verdi: “Bu sene 29 Nisan’da başlayacak olan festivalimize çocuklar tarafından 26 kısa film, 86 fotoğraf e 334 resim gönderildi. Ayrıca yetişkinler tarafından da 18 kısa film ve 32 fotoğrafla katılım oldu. Katılım gösteren çocuklardan 50’sini de misafir olarak çağırdık. Bu çocukların bir kısmı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün yurtlarında yuvalarında kalan çocuklarımızdan seçtik. Bu çocuklarımız, misafirhanelerimizde ve evlerde misafir edilecek.”

Gösterimlerin, Tayyare Kültür Merkezi, Nilüfer Konak Kültür Merkezi ve Yıldırım Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde olacağını belirten Güney, farklı illerden çocukların katılımıyla çocuk hakları konulu sinema, fotoğraf, resim ve medya okur-yazar atölye çalışmaları yapılacağının altını çizdi.

Mustafa Güney, festivalde gösterilecek filmlerin daha sonra Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon tarafından gezici festival yoluyla diğer illerdeki çocuk izleyicilere ulaştırılacağını sözlerine ekledi.