Çocuk hakkına ‘anadil’ itirazı

6 Haziran 2012

 

Hürriyet / 06.06.2012

 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda “anadil” tartışması yaşandı. BDP’nin “Çocuk Hakları”nın 6’ncı maddesinin metnine “anadil kullanma hakkı” ile ilgili bir ifade ekleme önerisine MHP itiraz etti.

 

Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde kurulan Yazım Alt Komisyonu dün Anayasa’nın “Temel Hak ve Hürriyetler” bölümünün “Kişi Hak ve Hürriyetleri” başlığının altında 6’ncı madde olan “Çocuk Hakları” maddesini tartıştı. BDP, daha önce kırmızı çizgileri arasında yer aldığını açıkladığı “anadil” ifadesinin de metinde yer almasını isteyerek, “Her çocuk kendi kültüründe yaşama ve kendi dilini kullanma hakkına sahiptir” cümlesinin metinde yer almasını istedi. Ancak bu talebe MHP’li üyeler karşı çıktı.
‘Yeni millet’ tartışması


MHP’liler, bu cümlenin anadilde eğitimin önünü açacağını ve yeni bir millet yaratarak bölünmeye neden olacağına ilişkin kaygılarını belirterek bu ifadenin metinde yer almasını kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi. Tartışmanın uzaması üzerine CHP ve AK Partili üyeler ara formül bularak bu ifadenin daha ileride ele alınacak eğitim ile ilgili bölüme ertelenmesini önerdi. BDP’li Altan Tan ise “Çocuğun kültüründen yararlanması ve dil hakkı en temel hakkıdır. Bunun aksini kabul etmek mümkün değil. Eğer bunu görüşemeyeceksek, çocuğun diğer haklarını görüşmek anlamsız olur” diyerek ısrar etti. Bunun üzerine üyeler konuyu bugün yeniden ele almak üzere toplantıyı sona erdirdi.