Çocuk Gözaltılarında Artış

22 Temmuz 2011

Diyarbakırsöz / 22.07.2011

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Necdet İpekyüz, ”2011’in ilk 6 ayında sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gözaltına alınan çocuk sayısı 485, tutuklanan 139 kişi” dedi.

DİYARBAKIR – Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Necdet İpekyüz, ”2011’in ilk 6 ayında sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde gözaltına alınan çocuk sayısı 485, tutuklanan 139 kişi” dedi.

İpekyüz, TİHV’nın Diyarbakır Şubesinde düzenlediği basın toplantısında TİHV, İHD, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Çocuklar İçin Adalet Takipçileri, SES Diyarbakır Şubesi, Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Destek Merkezi, Yerel Gündem 21 Gençlik Meclisi, Sarmaşık Derneği, Toplumsal Barış için Psikologlar Girişimi olarak TMK yasası çıkmadan önce ailelerle toplantı yaptıklarını ve yasa çıktıktan sonra tekrar çocuk ve ailelerle görüşerek, ne yapabilecekleri konusunda görüşmelerde bulunduklarını kaydetti.

YASA ÇIKTI AMA

TMK mağduru çocuklarla ilgili sorunun bitip bitmediğine yönelik bir çalışma yürüttüklerini ifade eden İpekyüz, 1990 sonrası mendil satan çocuklar, sokakta yaşayan çocuklar, bali çeken, madde bağımlısı çocuklar, kapkaççı çocuklar olarak gündeme gelen çocukların şimdi de cezaevindeki ve cezaevinden bırakılan çocuklar olarak gündeme geldiklerini ve halen yüzlerce çocuğun dışarda aileleriyle birlikte problem yaşamakta olduklarını kaydetti.
İpekyüz, yasanın çıkmasıyla her şeyin düzelmediğini, sorunun bitmediğini, yasanın halen eksik olduğunu ve sorunların ortaya çıktığını da savunarak, ”Bu çocukların sadece taş atması, bir gösteriye katılması, gözlerini kapatması sorunu değil, arka planda Kürt meselesinin özünde yaşanan travmaların getirdiği bir sonuç olarak görüyoruz. Bu çocukların sokaklarda baş rolü oynamaları nedeniyle politik kimliğin yanı sıra, kendi mekanları ile ilgili kendilerini ifade edebilmeleri açısından da bir ortam istedikleri için böyle bir yola başvurduklarını gözlemliyoruz” dedi

4 BİN MEVSİMLİK İŞÇİ

Diyarbakır’dan mevsimlik işçi olarak 4 bin çocuğun başka yerlere gittiğine ve bölge olarak hesaplandığında ise bunun 10 bini bulduğuna da dikkati çeken İpekyüz, ”Bu çocuklar gittiği yerlerde eğitimden, sağlıktan yoksun kaldığı gibi ayırımcılık ve ötekileştirme ile karşı karşıya kalmakta ve geldiğinde bu da öfkeye dönüşebilmektedir” dedi.

İpekyüz, yasalar ve kağıt üzerinde yapılan değişikliklerin yeterli olmadığını ve sorunun bütünüyle ele alınması gerektiğini ve ”geleceğimiz” denilen neslin öfkeyle büyüdüğünü ifade ederek, yaptıkları çalışma sonucunda da cezaevinden çıkan çocukların normale dönmediğini gözlemlediklerini kaydetti.

KÖTÜ DAVRANILIYOR

Çalışmalarında çocukların bırakıldıktan sonra da izlendiklerini, gözaltına alındıklarını, darbedildiklerini ve hep huzursuz olduklarını dile getirdiklerine değinen İpekyüz, şöyle dedi:
”2011’in ilk 6 ayında sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gözaltına alınan çocuk sayısı 485, tutuklanan 139 kişi. Çocuklar dışarda da sürekli gözaltına alınıp alınmayacağı korkusu yaşıyorlar, helikopterler dolaştığında annelerin acaba oğlumun fotoğrafını mı çekiyorlar gibi endişelere kapıldığını duyduk. Bu aileleri de etkilemektedir. Giderek taş silah olmaktan çıkarıldı. Şimdi molotof diye bir şey kullanılıyor. Bunlar giderek patlayıcı maddelerden değil, direkt örgüt üyeliğinden yargılanmaktadır. Bu sürecin tekrar tartışılmasını ve tekrar düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Bu süreçte asıl görev çocukların yaşadığı yerlerde kitle örgütlerine, yerel yönetimlere, siyasi partilere düşmektedir.”