Çocuk gelinlerin dili oldu

3 Aralık 2013

Zaman / 03.12.2013

ELIF AKDENIZ TANOĞLU – İSTANBUL

Türk halk müziği sanatçısı Sevim Seçkin, çocuk yaşta gelin olan annesi için türkü besteledi. ‘Edalı Gelin’ albümünde bu türküye yer veren Seçkin, toplumun kanayan yarası olan çocuk gelinlere dikkat çekmek istiyor ve “Gelin imece yapalım, bu sorunu aşalım.” diyor.

Klişe bir laf vardır: “Hayatımı yazsan roman olur.” Pek çok kişinin diline pelesenk olan bu tabirin altını dolduran o kadar çok hayat vardır ki… TRT Türk halk müziği sanatçısı Sevim Seçkin’in annesi de onlardan biri. Henüz 12 yaşındayken evlendirilen ve “Hayatımı yazsan roman olur.” diyen annesinin hayatını kitaplaştıran Seçkin, şimdi de ‘Edalı Gelin’ adlı albümünde annesi ve diğer çocuk gelinler için bestelediği türküye yer verdi. Albümünde toplam 4 adet gelin türküsü olduğuna değinen Seçkin, “Annemin ve diğer kadınların, çocukluklarının elinden alınışı bir sanatçı olarak beni daima rahatsız etti.” diyor. Annesinin yanı sıra anneannesinin de çocuk gelin olduğunu söyleyen Seçkin, masum çocukların hayatının elinden alındığı bu geleneği, ‘cinsel istismar’ ve ‘kadına şiddet zihniyetinin bir ürünü’ olarak değerlendiriyor. “Benim elimden bu geldi, bunu yaptım. Gelin imece yapalım.” diyen sanatçı, herkesin elini taşın altına koyması gerektiği kanaatinde. Yaralara merhem olmamız gerektiğinin altını çizen Gaziantep doğumlu sanatçı, aksi halde bu sorunun çözülemeyeceğini düşünüyor.

Müzik eğitiminin yanı sıra hukuk fakültesinden mezun olan Sevim Seçkin, yaklaşık iki sene önce vefat eden annesinin son nefesini verdiği güne kadar bu acıyı yaşadığını belirtiyor. Annesinin, ilk çocuğunu 14 yaşındayken kucağına aldığını dile getiren sanatçı, o zamanlara dair şu anekdotu paylaşıyor bizimle: “Annem çocuğunu emzirirken, komşunun çocukları okuldan geliyormuş. Hep onlara heveslendiğini anlatırdı. İstemediği bir hayat dayatılmış. Onlarınkisi çalınmış hayatlar değil de nedir?” Seçkin’in annesi, hep hüzünlüymüş. Sürekli türkü mırıldanırmış. Hayatından çok şikâyet etmezmiş. Ama “Ah keşke okul okuyabilseydim.” dermiş. Bu yüzden Seçkin, “Bir evlada bir şey olsa benim canım yanar. Lütfen kızlarımıza sahip çıkalım.” diye sesleniyor. Ona göre kız çocukları eğitimden mahrum bırakılmamalı.

‘Kınalı Üzüm Taneleri’ adını verdiği kitabında çocuk gelin annesi ve anneannesinin hayatını anlatan sanatçı, yaklaşık 5 senede eserini tamamlayabildiğini söylüyor. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi; annesinin anlattığı hikâyeleri kaleme dökerken çokça gözyaşı dökmesi ve kendini toparlayamaması imiş. Seçkin, çocuk gelin sorununun eskide kaldığını düşünen bazı kişilerin kendisini eleştirdiğini kaydediyor. Yaklaşık 2 ay önce TÜYAP Kitap Fuarı’nda yanına iki kız geldiğine dikkat çeken sanatçı, kızların “Sevim abla, aynı bizim hayatımızı anlatmışsınız.” dediğine işaret ederek, bu sorunun hâlâ toplumun kanayan yarası olduğunu aktarıyor.