Çocuk Gelinlerin Çocuk İstismarı Olduğu Anlatılmalı

6 Temmuz 2013

Haberfx / 06.07.2013

2006 yılından bu yana yürüttükleri “Çocuk gelinler” projesi ile kanayan bir yarayı Türkiye’nin gündemine getiren Uçan Süpürge Haber Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Selen Doğan, …

“çocuk gelin” sayısının artmasının değil azalmasının kendilerini sevindireceğini belirterek, “Çocuk gelinlerin bir hak ihlali olduğunu anlatılması gerekiyor. Kadınlara yönelik şiddetin bir biçimi olduğunu, çocuk istismarı olduğunun çok iyi anlatılması gerekiyor” dedi.

Son 3 yılda Türkiye’de 18 yaşını doldurmadan evlenen çocuk gelin sayısının 130 bine ulaşması üzerine harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu kapsamda 15 bin aileyle görüşecek. Uzun zamandır “çocuk gelinler” çalışması yürüten Uçan Süpürge Haber Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Selen Doğan, çocuk gelin sayısının yükselmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakanlığın çalışmasının önemli olduğuna işaret eden Doğan, bu çalışmanın amacının çocuk gelinlerin şiddete maruz kalıp kalmadığını öğrenmek amaçlı olduğunu kaydetti. Ailelerle görüşerek onların bu konudaki motivasyonlarının anlaşılmaya çalışıldığını kaydeden Doğan, “Tabi ki devlet kurumlarının özellikle de Aile Bakanlığı’nın bu meselenin doğrudan muhatabı olduğunu unutmamak lazım. Çünkü bir şekilde yasa koyucular eğer gerekli yasayı ve gerekli denetimi yapmazlarsa yine bizler sivil toplum örgütleri ve medya olarak bu işin peşini bırakırsak bu çocuk gelinlerin sayısı yüzde yüz artacaktır” dedi.

‘Kadına yönelik şiddetin bir biçimidir’

Çocuk gelinlerin sayısının artmasında herkesin rolü ve sorumluluğu olduğunun altını çizen Doğan, çocuk evliliklerinin bir aile meselesi olduğunu belirtti. Doğan, “Çünkü bizim anladığımız bizim içinde doğduğumuz kültür kadınları mağdur eden, onları her açıdan ev içi şiddete maruz bırakan ataerkil bir yapı. O yüzden Bakanlık umuyorum ki, bu ailelerle ilgilenir. 15 bin sayı az bir sayı değil. Çok daha fazla insana tekabül eder. Yani anne, baba diğer aile bireyleri dede, amca umuyorum onlarla görüşülür” diye belirtti. Önemli olanın aileyi değil aile içindeki kadını korumak olduğunu dile getiren Doğan, “Bu çocukları nasıl korumamız, nasıl sahiplenmemiz gerektiğini iyi bilmeliyiz” dedi. Onların düğüne değil, okula gitmesi gerektiğini ifade eden Doğan, şunları ifade etti: “Yaşadığımız ülkede insanlar kanundan korkarlar. Bir şekilde bu çocuk evliklerinin bir suç olduğunu çok iyi anlatabilirsin. Bir hak ihlali olduğunu çok iyi anlatabilirsek aynı zamanda kadınlara yönelik şiddetin bir biçimi olduğunu ve çocuk istismarı olduğunu çok iyi anlatabilirsek hem devlet kanalıyla hem sivil toplum anlamında herhalde yol kat edebiliriz diye düşünüyorum.”

‘Çocuk gelinler bir hak ihlalidir’

Çocuk gelinlerin bir hak ihlali olduğunu anlatılması gerektiğini dile getiren Doğan, “Kadınlara yönelik şiddetin bir biçimi olduğunu, çocuk istismarı olduğunun çok iyi anlatılması gerekiyor. Hem devlet kanalıyla hem de sivil toplum anlamında her şekilde yol kat edebiliriz” diye konuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kadın politikasını eleştiren Doğan, “Güçlü aile zayıf kadın üzerine inşa edilemez” dedi. Doğan kadınların güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Önce kadınlar ayakta kalabilecek, öldürülmeyecek, tacize uğramayacak, hakları ellerinden alınmayacak, çocuk gelinler, çocuk istismarı, tecavüz vakalarının yaşanmaması için mücadele edilmeli” diye vurguladı. Bütün kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğini belirten Doğan, “Toplumsal cinsiyet perspektifinden ayrılmadan yapmalı” dedi. Yıllardır çocuk gelinlerin sayısında bir artış olduğunun belirtildiğini ifade eden Doğan, “Ancak bunu tespit edebilmemiz için çok kapsamlı araştırmalara ihtiyacımız var. Bakanlığın bu konuda herhangi bir çalışmasını bugüne kadar göremedim. Türkiye’de çocuk gelinlerin sayısı budur diyemiyoruz. Dolayısıyla tespit edemediğimiz bir sorunun çözümü için alternatif geliştirmekte zorlanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

‘Bakanlık artık çocuk gelinler azaldı açıklamaları yapmalı’

Bu tür durumları sivil toplum örgütlerine bırakmanın doğru bir tutum olmadığını belirten Doğan, “Çünkü bizlerin kaynakları kısıtlı, zamanı kısıtlı, insan gücümüz kısıtlı. O yüzden bunu kurumların biraraya gelerek yapması gerekiyor” dedi. Çocuk gelinlerin sayısının arttığını tahmin ettiklerini belirten Doğan, “Bu sayıları başka gösterge, başka rakamlara istatistiklere dayanarak, öngördüğümüz biçimde ortaya çıkarıyoruz. Bu dayanakları çok iyi tespit ederek unutmamak lazım” diye belirtti. Telaffuz edilen rakamların sadece devletin resmi kayıtlarına geçmiş rakamlar olduğunu söyleyen Doğan, “Yani dini törenle, birlikte yaşamaya zorlanan çocuklar var. Bunların hiç bir yerde kayıtları yok. Bunların bazılarının nüfus cüzdanı bile yok. Dolayısıyla onların evlilikleri istatistiklere girmiyor. Bu sadece buz dağının görünen kısmıdır. Çocuk gelinlerin sayılarının artması değil, azalması bizi sevindirecek olan bir durumdur. Biz de kadın örgütleri olarak bunun takipçisi olacağız” diye konuştu.
DİHA