”Çocuk Gelinlere Hayır”

11 Ekim 2012

 

Objektif Haber / 11.10.2012

Uçan Süpürge Derneği öncülüğünde, ”Çocuk Gelinlere Hayır Platformu” kuruldu.

Uçan Süpürge Derneği öncülüğünden bir araya gelen 11 kentten 50 sivil toplum kuruluşu ile üniversite biriminin oluşturduğu, ”Çocuk Gelinlere Hayır Ulusal Platformu” ilk buluşmasını gerçekleştirdi.
Uçan Süpürge Derneği yetkilisi Selen Doğan, düzenlenen basın toplantısında, Birleşmiş Milletler’in küçük yaşta evliliklerin önlenmesi konusunda acil eylem planı yapılması gerektiğini vurgulamak için 11 Ekim’i ”Dünya Kız Çocukları Günü” ilan ettiğini hatırlattı.
Doğan, ”Dünya Kız Çocukları Günü”nde ulusal platformun kurulduğunu ilan ettiklerini ifade ederek, Türkiye’de her 3 kadından birinin 18 yaşın altında evlendirildiğine dikkati çekerek, son araştırmalara göre devletlerin önlem almazsa 2020’ye kadar dünyada 100 milyondan fazla kız çocuğun gelin olacağının ortaya konulduğunu söyledi.
Doğan, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmemesi için temsilcilerden oluşan ön çalışma grubu oluşturduklarını anlatarak, konuyla ilgili bir platform bildirisi hazırladıklarını da ifade etti.
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Türkan Dağoğlu da konuyla ilgili farkındalığı ortaya çıkarmanın öneminin altını çizerek, ”Bizde kız çocukları evlendirmeye yönelik yetiştiriliyor. Oysaki çocuğun bir an evvel eğitimini tamamlaması ve erken yaşta evlendirilmemesi gerekiyor. Türkiye’de hemen hemen her şehirde üniversite olduğu için aileler, çocuklarının eğitimini ön planda tutması gerekiyor” diye konuştu.
Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Sevna Somuncuoğlu, Sabancı Vakfı’nın desteğiyle çalışmalarına hız verdiklerini belirterek, yurt içi ve dışındaki bazı çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti.
Somuncuoğlu, ön çalışma grubunun Mart ayına kadar nasıl bir eylem planıyla çalışılacağını planlayacaklarını ve çeşitli saha ziyaretlerinde bulunacaklarını söyledi.
Toplantıda daha sonra Doğan tarafından okunan bildiride, 18 yaşın altındaki her bireyin çocuk olduğu vurgulanarak, çocukların evlendirilmesinin insan hakları ihlali, cinsiyet temelli şiddetin türü, ticari cinsel sömürü, duygusal ihmal, istismar ve köleliğin günümüzdeki biçimi olduğu kaydedildi.
Anadolu Ajansı