‘Çocuk gelinler’e bekâret kontrolü!

25 Ekim 2013

Sabah / 25.10.2013

ERSAN ATAR

Yargıtay, kamuoyunda “çocuk gelin” olarak bilinen küçük yaşta evlendirilen kızların kocaları ve babaları aleyhine açılan davalarda, tarafların beyanlarına rağmen bekâret kontrolü yapılmasının
zorunlu olduğuna karar verdi

Yargıtay, “çocuk gelin” davalarında bekâret kontrolünün yapılmasının zorunlu olduğuna karar verdi. Kararda, bekâret testi yapılmadan, kocaya verilecek cezanın artırılamayacağı belirtildi. İstanbul – Üsküdar’da yaşayan S.V., isimli kız 15 yaşından küçükken üvey babasının rızasıyla A.D., ile imam nikâhıyla evlendirildi. S.V., 3 yıl sonra kocasının baskılarına dayanamayarak evden kaçtı. Yasak evlilik ortaya çıkınca koca A.D., hakkında “kızlık zarını bozarak ırza geçme”, baba hakkında da “kızlık bozarak ırza geçmeye yardım” suçundan dava açıldı.

MAHKEME: BEYAN YETERLİ
Üsküdar 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava sırasında kız da erkek de “kızlık zarının bozulduğunu” kabul ettiler. Mahkeme, kocayı “ırza geçme”, babayı da “ırza geçme suçuna yardım”dan önce 5’er yıl hapis cezasına çarptırdı. Yasa, “ırza geçme suçu sonucunda kızlık zarının bozulması”nı artırım nedeni saydığından koca ve babanın cezaları yarı oranında artırılıp 7 yıl 6’şar aya çıkarıldı. Dava öncesinde ve yargılama sırasında kızın bekaretini kaybedip kaybetmediği, taraflar kabul ettiği için, araştırılmamıştı. Mahkeme ayrıca S.V., ve A.D.’nin birlikte yaşadığı 3 yıllık boyunca söz konusu suç birden çok işlendiği için ‘koca’ ile ‘üvey babaya’ verilen cezayı 8 yıl 4’er aya yükseltti.

YARGITAY: RAPOR ŞART
Dosya, temyiz üzerine önce Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’ne geldi. Daire, sanıklara verilen cezalarda “bekâretin bozulması” nedeniyle yapılan artırımı hiç tartışmadı, ancak kızın yaşı konusunda tereddüde düşerek yerel mahkemenin kararını bozdu. Bu kez devreye Yargıtay Başsavcılığı girdi. Başsavcılık da “Kızlık zarı için rapor alınmadan ceza artırımı yapılamaz, mutlaka rapor alınmalı” diyerek 14’üncü Ceza Dairesi’nin kararını itiraz etti. İtiraz başvurusunda özetle, “Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki ile bozulur ama bazı tür kızlık zarları bozulmadığından bu konuda rapor alınması gerekir. Sanığın ve mağdurenin kızlığın bozulduğuna yönelik beyanları tek başına hüküm vermeye yeterli değildir” denildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu “taraflar kabul etse de bu konuda rapor alınmalı” diyerek Başsavcı’nın itirazını kabul etti ve rapor zorunluluğu getirdi.