‘Çocuk gelinler’ için o sözleri söyledi mi?

30 Ocak 2014

 

Cumhuriyet / 30.01.2014

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “çocuk gelinler masumane” ifadesini kullanmadığını belirterek, “Bu, külliyen yalan. Bu cümleyi reddediyorum. Böyle bir cümle ağzımdan çıkmadı” dedi.

 

Meclis Genel Kurulu’nda dün Torba Tasarı üzerindeki görüşmelerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel arasında “çocuk gelinler” atışması yaşandı.

 

MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, “Aile Bakanı olarak çocuk gelinler konusundaki masumane düşüncenizi artık dünya biliyor, yalnızca Türkiye değil çünkü tarihe geçtiniz” dedi.

“BÖYLE BİR CÜMLE AĞZIMDAN ÇIKMADI”

Böyle bir cümleyi kullanmadığının altını çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, “Artık, bu çocuk gelinler masumane, çocuk evlilikleri masumane hikâyesine bir son vermek gerekiyor zannediyorum. Sabırla dinliyorum iki gündür, böyle bir şey söylediğim iddiası var, çocuk gelinlerin masumane olduğunu söylediğim iddiası var. Bu, külliyen yalan. Bu cümleyi reddediyorum. Böyle bir cümle ağzımdan çıkmadı. Büyük bir röportajın içerisinde ‘çocuk gelinler’ ibaresini kullandım, ‘erken yaşta evlilikler’ ifadesini kullandım ve başka bir cümlenin içinde de ‘masumane’ ifadesini kullandım ama ikisi ayrı ayrı cümleler içerisinde” dedi.

“TUZAĞA DÜŞTÜLER”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, röportaj yayınlandıktan üç dört gün sonra bir muhabirin bu iki ifadeyi birleştirdiğini, manşete çektiğini belirterek, şöyle dedi:

“Bu şekilde yayınladı. Ruhsar Hanım başta olmak üzere, birtakım arkadaşlarımız da bu tuzağa düştüler ve sanki ben böyle bir demeç vermişim gibi bunun üzerinden birtakım şeyler konuşmaya başladılar. Sizden rica ediyorum, lütfen, metnin tamamını okuyun, röportajı ilk verdiğim gün yayınlanan metnin tamamını okuyun. Söylediğim şey şu: ‘Çocuk evlilikleri Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur, cezai müeyyidesi vardır.’ Başka bir cümlede: ‘Ancak çocuklarını erken evlendiren annelerin pek çoğu kendileri de erken evlendikleri için yaptıkları şeyin suç olduğunun farkında değiller, bunu masumane bir gelenek zannediyorlar.’ Söylediğim şey bu. İkisi birleştiriliyor ve ‘çocuk evlilikler masumane’ demişim gibi bir imaj yaratılıyor.”

 

Ruhsar Demirel de, “Sanıyorum 3 kere, bir tuzağa düştüğümü, okumadığımı, anlamadığımı söyledi, cevap vermek istiyorum” diyerek söz istedi.

“SİNİR SİSTEMİNİZ KALDIRMADI”

Demirel de, “Tuzağa düşen ben değilim de şu ana kadar bunu tekzip etmemiş olmanız çok manalı, zamanlaması manidar bir tekzip oldu sizinki. ‘Zamanlaması manidar’ sözü sizin için çok önemli olduğu için öyle söylüyorum. Hakikaten bir ayı geçkin süredir hiç bu konuya değinmeyip iki gündür burada bu konu gündeme getirilince herhâlde sanıyorum ki sinir sisteminiz kaldırmadı” diye konuştu.

“SİNİRLERİME HÂKİMİM, HAYATIN BOYUNCA BÖYLE OLDUM”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da, “Son derece sakinim, sinirlerime hâkimim, hayatın boyunca böyle oldum” dedi.

 

“Çocuk evliliklerine masumane dedi” manşeti atıldığının ertesi günü bir televizyon programına çıkarak böyle bir şey yapmadığını ifade ettiğinin altını çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı şöyle devam etti:

 

“Böyle bir cümle kullanmadığımı ifade ettim. Ertesi gün, birtakım muhabir arkadaşları çağırarak ve söylediğim şeylerin kendileri tarafından görülmesini sağlayarak böyle bir sözün ağzımdan çıkmadığını tekrar ifade ettim. Ondan bir müddet sonra 15 şehirden 63 kadın kuruluşu temsilcisini çağırarak, davet ederek Bakanlığa bu konudaki yanılgıyı kendileriyle görüştüm.”