Çocuk gelinler Ankara yolunda

20 Mart 2013

 

Radikal / 20.03.2013

 

Çocuk gelinlerin Türkiye’de ağır işleyen yargı süreci ve yoksulluk nedeniyle daha da içinden çıkılmaz hale gelen sorunları için yine çocuk gelinler harekete geçti.

 

Gamze Süzgün, Sabriye Kaval, Alev Toprak ve Ayşenur Demirhan (soldan sağa) cezaevine giren eşlerini kurtaracak yasal düzenleme istiyor.

 

Çocuk yaşta evlenip anne olan 5 kadın, yıllar sonra cezaevine yollanan eşlerinin kurtarılması için İzmir ’de buluşup Ankara ’ya doğru yola çıktı. Çocuk gelinlere Bursa’dan iki çocuk gelin daha katılacak. “Eşlerimizin özgür kalabilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” diyen Alev Toprak, Ayşenur Demirhan, Sabriye Kaval, Yeşim Rengin Çetin ve Gamze Süzgün Facebook’ta birbirini buldu.
Yeşim Rengin Çetin (21): “Eşim cezaevinde suçsuz yere yatıyor. Eşim beni mağdur olarak bırakmadı, hakkında saçma bir sebeple mahkûmiyet kararı çıktı. Ankara’da Adalet Bakanlığı, Meclis, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gideceğiz.” (14 yaşındayken birlikte olduğu eşinden 5 yaşında bir kızı var. Annesinin şikâyeti üzerine eşi hakkında kamu davası açıldı ve mahkûmiyet kararı çıktı.)
Sabriye Kaval: “Ne olursa sorun çözülmeden Ankara’dan ayrılmayacağız.” (15 yaşındayken kaçtığı Sedat Alkan ‘küçük yaşta kızı alıkoymak’ suçundan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezası Yargıtay’da onaylanan eşi Sedat Alkan kararın cezaevine girince yakınlarının yanına sığındı.)
Alev Toprak (21): “2 çocuğum ile birlikte sahipsiz kaldım. Üstüne bir de hamileyim. Yakınlarımın maddi durumları çok kötü. ” (14 yaşında kaçarak eşi Gökhan Toprak ile evlendi. Yetkililer durumdan 2007’de ilk çocuğunu doğurunca haberdar oldu. Dava açıldı. 8 yıl 4 ay hapis cezası alan Gökhan Toprak’ın 2 ay önce yardım yataklıktan suçlu bulunan annesi de 20 gün önce cezaevine gönderildi. 4.5 aylık hamile; üvey babasının yanına yerleşti.)
Gamze Süzgün (21): 14 yaşında kuaför olan eşi Oğuz Onur Süzgün ile evlendi. 3 ay önce cezaevine giren eşinin ardından 4 yaşındaki çocuğu ile ailesinin yanına döndü.
Ayşenur Demirhan (21): 14 yaşında kaçtığı eşi Servet Demirhan kamu davası sonucu tutuklandı. 1 çocuk annesi Demirhan, Bandırma ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’dan yardım istedi. Kendisini henüz kimsenin aramadığını söyleyen Demirhan ailesinin yanına yerleşti.