‘Çocuk gelin’le evliliğe 15 yıl

31 Temmuz 2012

 

Milliyet / 31.07.2012

Adana’da yaşı küçük olduğu için nikâh yapmadan evlendiği D.H.’yi yaralamaktan 12 yıl ceza alan Erdi Zeytinci için ‘cinsel istismar’ suçundan da 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Adana’da yaşı küçük olduğu için nikah yapmadan evlendiği eşi D.H.’yi sokak ortasında bıçakladığı için 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Erdi Zeytinci hakkında, ‘15 yaşından küçük kıza zincirleme cinsel istismar’ suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Çocuk gelin D.H. ile sanık Erdi Zeytinci’nin anne ve babaları hakkında da ’çocuğun nitelikli cinsel istismar suçuna yardım etmek’ten 7’şer yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi.
Olay, 2 Ocak 2012 tarihinde merkez Seyhan İlçesi Seyhan Nehri kıyısındaki Merkez Park’ta meydana geldi. Erdi Zeytinci bir süre önce kendisini terk eden nikahsız eşi D.H. ile karşılaştı. İddiaya göre, Erdi Zeytinci, eve dönmesini istediği D.H.’yi 5 yerinden bıçaklayarak yaraladı. Olaydan sonra tutuklanan Erdi Zeytinci hakkında ’öldürmeye teşebbüs’ suçundan dava açıldı.
Mahkeme heyeti, sanık Erdi Zeytinci’yi 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

‘Zincirleme istismar’
Ayrıca mahkeme, D.H.’nin Erdi Zeytinci’yle yaşamaya başladığında yaşının 15’ten küçük olmasından dolayı sanık Erdi Zeytinci ile bu birlikteliğe iştirak eden aileler hakkında zincirleme cinsel istismardan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme heyetinin şikayeti üzerine soruşturma yapan Cumhuriyet savcısı, Erdi Zeytinci hakkında ’zincirleme cinsel istismar’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı.