Çocuk gelinin yaşı 10’a düştü

6 Agustos 2013

Günaydın Gazetesi / 06.08.2013

Adana’da 10 yaşındaki G.D.’yi kaçırıp nikahsız olarak evlendiği iddia edilen 28 yaşındaki Mehmet G. ile damadın babası ve çocuk gelinin annesi hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

10 yaşındaki kızı kaçırıp nikahsız evlendi, küçük kızın hamile kalması sonucu olay ortaya çıktı. 28 yaşındaki damadın 25 yıl, damadın babası ve çocuk gelinin annesi hakkında ise 7.5’ar yıl hapis istendi

Dağlıoğlu Mahallesi’nde oturan Mehmet G., yolda görüp aşık olduğu G.D.’yi 2012’nin ocak ayında kaçırdı.

10 YAŞINDA GELİN
İddiaya göre, her iki ailenin anlaşması sonucu nikahsız düğün yapıldı. Hamile kalan çocuk gelin, muayene için Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’ne götürülünce olay ortaya çıktı. Doktorlar durumu hastane polisine bildirdi.

HAMİLE KALINCA ORTAYA ÇIKTI
Yapılan suç duyurusu üzerine yapılan soruşturma sonunda nüfus cüzdanında doğum tarihi 6 Kasım 2002 yazılı olan 11 yaşındaki kız çocuğunu kaçırıp cinsel istismarda bulunup alıkoyduğu iddia edilen damat M.G. ile, M.G.’ye yardımcı oldukları belirlenen damadın babası 50 yaşındaki Zikri G. ve çocuk gelinin annesi 27 yaşındaki G.D. hakkında Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

DAMADIN 25 YIL HAPSİ İSTENDİ
Cumhuriyet Savcısı, damat M.G.’nin 25 yıl, damadın babası Zikri G. ile çocuk gelinin annesi G.D.’nin 7’şer yıl 6’şar ay hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

MAHKEME YAŞ TASHİHİNİ RED ETTİ
Davanın iddianamesinde G.D.’nin 6 Aralık 2012 tarihli Sağlık Kurulu raporunda, rapor tarihinde 18 yaşında olduğu tespit edildiği ancak Adana 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açılan ‘yaş tashihi’ için davanın ret edildiği ve bu kararın 18 Haziran 2013’de kesinleştiği belirtildi.
Tutuksuz sanıklar önümüzdeki günlerde yargılanmaya başlayacak.