Çocuk Gelinin İntiharında Kimse Suçlu Bulunmadı

6 Mayıs 2013

 

Pirsus Haber   / 06.05.2013

 

Adana’da 15 yaşında kendisinden 4 yaş büyük şahısla evlenen 16 yaşındaki çocuğun bir süre sonra intihar etmesi olayıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı yaptığı incelemede “suçlu” bulunmadığına karar verdi.

 

Adana’da 15 yaşında kendisinden 4 yaş büyük şahısla evlenen 16 yaşındaki çocuğun bir süre sonra intihar etmesi olayıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı yaptığı incelemede “suçlu” bulunmadığına karar verdi.

Merkez Seyhan ilçesi Gürselpaşa Mahallesi’nde oturan Z. A. (16) geçen yıl mayıs ayında aşık olduğu kendisinden 4 yaş büyük Mehmet Güven A.(20) ile evlenmek istedi. Ailesi yaşının küçük olması nedeniyle karşı çıkmasına rağmen evlenmek için ısrar edince aile tarafınan evlendirilmek zorunda kaldı. Z.G. 24 Ağustos 2012 yılında gelinlik giyip, yapılan düğün ardından çok sevdiği Mehmet Güven Arslan ile dini nikahlı olarak evlendi.

Çiftin arasında Mehmet Güven A.’nın kıskançlığı nedeniyle sık sık tartışma çıkmaya başladı. Eşinden şiddet gördüğü öne sürülen Z. A. 21 Ekim’de Yeşiloba Mahallesi’nde hemzemin geçitte Mersin’den Adana’ya gelen trenin önüne durarak yaşamına son verdi.

Sabahattin Akyol (45), cenazeye gelmeyen damadından şikayetçi oldu. Kızının kendi isteğiyle evlendiği için eşiyle yaşadığı sorunları kendine anlatamadığını ileri süren Akyol, “Aralarında devamlı tartışma olmuş. Kızıma dövüp dövmediğini bilmiyorum. 2 ay gibi kısa sürede ne oldu da kızım intihar etti? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Eğer kızımı, intihara eşi sürüklemişse cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Çocuğun ölümüyle ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, soruşturmada, damat Mehmet Güven A. ile annesi 43 yaşındaki Menekşe A. hakkında ‘intihara yönlendirme’ suçunu işlediklerine dair kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğine karar verildi. Makinist 45 yaşındaki Ramazan Ayar yönünden ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan yürütülen soruşmada ise, “Ölen Zeynep’in trene sırtını dönüp, kollarını da iki yana açarak, yapılan bütün ikazlara rağmen beklediği, trenin çarpması sonucu intihar ettiği anlaşıldığından, şüpheliye yüklenecek bir kasıt ve kusur bulunmadığı anlaşıldı” denildi.