Çocuk geline hayır!

27 Ocak 2014

 

Milliyet / 27.01.2014

Filmde başrolün kardeşini oynayan Görkem ünlü bir oyuncu olma hissiyle yaşıyor.

Erken yaşta evlendirilen çocukları anlatan filmde rol alan down sendromlu Görkem’in biyolojik yaşı 12, zihinsel yaşı ise 6. Oyunculuk hayalleri kuran Görkem “Çocuk gelin ‘hayır’ demek” diyor…

“Çocuk gelin ne demek Görkem?”, “Hayır demek”… Türkiye’nin kanayan yarası erken yaşta evlendirilen kız çocuklarına ışık tutan ‘Halam Geldi’ filmi gösterime girdiği 3 Ocak tarihinden bu yana gözyaşları içinde izlenirken, bu kötü hikâye bir karakter için büyük bir ‘umut’ oldu.

Filmi güçlendiren, ağlatırken gülümseten Himmet karakterini 1 fazla kromozoma sahip olan Görkem Eşgünoğlu canlandırıyor. Biyolojik yaşı 12, zihinsel yaşı ise 6 olan down sendromlu Görkem’in, başrolün kardeşini oynadığı bu film onun oynadığı ilk uzun metrajlı film.

‘Çocuk geline ağlanır’
Görkem’in filmde 2 repliği var. Biri “Git bunu ablaya ver”, diğeri ise “Abla kitabı alsana”. 7 kelime söyleyen Görkem filmin hemen hemen her sahnesinde ise köpeği limonla fonda. Görkem rolüne ilişkin şunları şöyledi: “Filmde benim ablam var. Evleniyor, çok üzüldük. Ablam Miray gelin olunca ağladım. Ama film o, gerçek değil. Çocuk geline ağlanır. Doktor rolü oynamak istiyorum. Hayalim oyuncu olmak.”

Hâlâ ‘annem’ diyor
Görkem’in filmdeki bir diğer rol arkadaşı da ünlü oyuncu Burçin Terzioğlu. Terzioğlu Görkem’in filmde annesi ama Görkem filmden sonra da Terzioğlu için hâlâ ‘annem’ diyor.
Görkem’i film sonrası komşuları alkışlamış, akrabaları tebrik etmiş ama Görkem’in unutmadığı tebriği, “Berk arkadaşım imza istedi. Ben de verdim. Ünlü oldum” sözleriyle dile getiriyor.

‘Herkes için iyi örnek’
Görkem 4 yaşında Özel Çocuk Bilim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, 7 yaşında da Adnan Polat İlk Öğretim Okulu’nda eğitim görmeye başladı. Şu an 12 yaşında olan Görkem okuma yazmayı yeni yeni söküyor, sayıları da 10’a kadar biliyor. Görkem’in 9 yıldır hocası olan sosyal hizmet uzmanı Mustafa Güler, Görkem’in filmde rol alma hikâyesini şöyle anlattı: “Görkem’le mavi rengi 1 yıl çalıştık. Çünkü dikkat kısmı zayıftı. Görkem’le özel eğitime ilişkin kısa filmler çektik. Ben bu filmleri arkadaşlarıma izletirdim. Bir gün bir arkadaşım arayıp bir film çektiklerini ve filmde down sendromlu çocuk rolü olduğunu söyledi. ‘Gerçekten bir down sendromlu çocuğu oynatsak nasıl olur?’ diye sorunca cevabım ‘Harika olur’ oldu. ‘O izlettiğin çocuk olsa keşke’ dedi, benim de aklımdan geçen Görkem’di. Görkem’in oyunculuk macerası böyle başladı. Bu emsal olmalı ve bu roller bu çocuklara verilmeli.”