Çocuk geline bahane çok!

11 Ekim 2013

Milliyet / 11.10.2013

Muş Kadın Derneği’nin ‘çocuk gelinlerin’ yoğun olduğu bölgede yaptığı saha çalışmasının sonuçları tüyler ürpertti. Bölgedeki kanaat önderleri çocuk gelin sorunu için ‘Bu bir gelenek’, ‘Hayatlar kurtulsun diye kızı feda edebiliyoruz’ gibi cevaplar verdi.

DAMLA YUR / İstanbul

Türkiye, Kanada ve Peru tarafından hazırlanan tasarı ile Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçtiğimiz yıl 11 Ekim’i ‘Dünya Kız Çocukları Günü’ olarak kabul etti. Kız çocuklarına karşı ayrımcılık ile şiddet sarmalının kırılması ve kız çocuklarının insan haklarından etkili bir şekilde yararlanmaları amacıyla ilan edilen bu günde, Türkiye’deki en can alıcı sorunlardan biri çocuk gelinler. Özellikle kırsal bölgelerde yoğun olan erken yaşta evlilikleri önlemede jandarma, muhtar, imam ve kanaat önderlerine büyük iş düşüyor.

Ancak yapılan saha çalışması, muhtarın da imamın da yeterli duyarlılığı göstermekten oldukça uzak olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmayı yapan Muş Kadın Derneği’nin, “Erken yaşta evlenmiş bir kız çocuğunun imam nikahını kıydınız mı?” sorusuna bir imamın verdiği yanıt şöyle: “Böyle bir kaç nikah kıydım. Çünkü ben bir imamım. Benden beklenen benim de yapmakla yükümlü olduğum bir şey bu. Bir kadın ve bir erkek bir araya gelmiş ise zinanın önüne geçmek ve dini yükümlülüğü yerine getirmek benim görevim.”

Erken yaşta zorla evlendirilmek isteyen bir kızın imam nikahını kıymanın dinen doğru olup olmadığına bir başka imamın verdiği yanıt ise, “Bir kere zaten evlilik dinimizde karşılıklı tarafların rızasıyla olan bir durumdur. Ancak her zaman durum böyle olmayabiliyor. Örneğin, bir kız kaçırma olayı vardı. Yanıma geldiler. Kızın yaşı küçüktü. Ama o an hiçbir şey yapamazsınız. Ben ‘Bu kız küçük nikahını kıyamam’ diyemem. Çünkü dinin böyle açık bir emri yok. Bende bir din görevlisi olarak bunu söyleyemedim ve o nikahı kıydım” şeklinde.

‘Bu bir gelenek’
“Çocuk gelinlerin olmasında suçlu kim?” sorusuna cevap arayan derneğin, “Kız çocukların evlendirilmesi durumun da ne yapıyorsunuz?” sorusuna bir muhtar şu cevabı vermiş; “Böyle durumlarla karşı karşıya kaldığımız zamanlar oluyor. Bunun yasak olduğunu doğru olmadığını da biliyoruz. Bu durum karşısında açık bir duruş sergilediğiniz zaman çok çabuk karalayabiliyorlar. Bir muhtar olarak bunu istemezsiniz. Açık bir şekilde karşı duramıyorsunuz çünkü bu bir gelenek.” Saha çalışması esnasında görüşülen bir jandarma yetkilisi de erken yaşta evliliklere müdahale konusunda neler yapıldığını soran dernek, “Evet bu bir suç biliyoruz. Fakat, bazen öyle durumlarla karşılaşıyoruz ki müdahale edemiyoruz. Müdahale etsek biliyoruz ki on kişi kurban edilecek ya da kan davasına sebep olacak. Bu durumlarda çaresiz kalıyoruz. Ne temsil ettiğimizi düşündükleri devlet, ne de sığındığımız yasaların etki etmediği zamanlar oluyor” yanıtıyla karşılaşmış.

‘Bir kız feda edilebiliyor’
Özellikle kırsal bölgelerde birçok çocuk yaşta evlilik kanaat önderleri olurunda gerçekleşiyor. Bir kanaat önderinin “Erken yaşta evlilikleri destekliyor musunuz?” sorusuna yanıtı şu olmuş: “Şahsen ben onaylamıyorum. Geçenlerde bir ilçemizde nişanlı bir kız başka bir erkekle kaçmıştı. Bildiğiniz gibi. Bunun karşılığında belli ölçüde bir para ve bir kız istendi. Talepler kabul edildi. Çünkü edilmek zorundaydı. İstenen kız çocuğunu vermezseniz olaylar çok daha büyür ve birden fazla kız çocuğu kurban edilir. Bizler bu durumlarda toplumun öfkesini coşturan değil sinirlerini törpüleyen kararlar almak zorundayız. Bazen birkaç kişinin hayatı kurtulsun diye bir kız feda edilebiliyor.”

Kader olmasın…
Erken yaşta evliliklerin kız çocuklarının kaderi olmasın diye çalışmalar yürüten STK’lardan biri de Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği. Dernek, “11 Ekim bir bayram değil, kız çocukların yaşam hakkı için bir mücadele günüdür. Geleceğe yatırım yapıyorsak eğer, kız çocukların güçlendirilmesi bir memleket meselesi olmalı” diyor. Muş Kadın Derneği ise Dünya Kız Çocukları Günü’nü, “Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi demek eğitimsiz kalmaları ve iş hayatına girememleri anlamına gelir. Kurtuluşun evlilik olarak görüldüğü durumlarda kız çocukları hayatlarının ciddi bir bölümünü eksik ve sorunlu yaşıyor” değerlendirmesini yapıyor.