Çocuk Gelin” Sorununa Sinema Filmiyle Dikkat Çekildi

28 Ocak 2014

 

Haberler / 28.01.2014

Adana Toplum Destekli Polis Müdürlüğü, lise ve orta öğretim öğrencilerini, Türkiye’deki “Çocuk Gelin” sorununa dikkat çekilen “Halam Geldi” sinema filmine götürdü.

 

Adana Toplum Destekli Polis Müdürlüğü, lise ve orta öğretim öğrencilerini, Türkiye‘deki “Çocuk Gelin” sorununa dikkat çekilen “Halam Geldi” sinema filmine götürdü.

 

Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında, küçük yaşta evlilik konusunda vatandaşlarda duyarlılık oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla özellikle Adana‘ya göçle gelen mahallelerde ikamet eden gençler ve ailelerinden oluşan 100 kişiye Optimum Outlet Avşar Sinemaları’nda “Halam Geldi” filmi gösterimi yapıldı.

 

Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi‘nde görülen “Çocuk Gelin” ve “Akraba Evliliği” sorunlarına dikkat çekilen film, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Akıncılar köyünde yaşanan bir çocuk gelin hikayesini ve akraba evliliğinden doğan engelli çocukların yaşamlarını çocukların gözünden anlatıyor.

 

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Diyarbakırlı 13 yaşında bir kızın başından geçen öyküyü izleyenlerden lise birinci sınıf öğrencisi Feray Ulusoy, “Bizim yaşımızdaki çocuklara göre çok güzel bir filmdi bence. Ailelerimizin çocuklarını küçük yaşta evlendirmemeleri lazım. Bir de sevmediği kişilerle evleniyorlar zaten, daha büyük bir sorun” dedi.

 

Küçük yaşta evliliğin getireceği sorunlara dikkat çeken lise üçüncü sınıf öğrencisi Melike Merve ise, “Bireyin kendi aklı başına geldiği zaman içinden geldiği gibi evlendirilmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Lise son sınıf öğrencisi İbrahim Fidan ise insanların evlendirilmeden önce eğitilip bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Lise son sınıf öğrencisi Rahmetullah Güzey de filmin içeriğinden hayatlarına bir konu çıkarmak için bu film gösterimini sağlayan Toplum Destekli Polis ekiplerine teşekkür ederek, “Akraba evliliği olsun ama yakın akrabalar olmasın. Eğitimlerini bırakıp evlendiriliyorlar bir de. Türkiye adına da kötü oluyor. Eğitimde geri kalıyoruz diğer devletlerden” diye konuştu. – Adana