Çocuk gelin sayısı hep artacak mı?

31 Ocak 2014

 

www.kayserianadoluhaber.com.tr / 31.01.2014

 

İçişleri Bakanlığı rakamlarına göre; 18 yaş altında evlenenlerin toplam sayısı 134 bin 629 oldu.

 

18 yaşını doldurmadan evlenen erkek sayısı 5 bin 763 iken, kız çocuklarında bu sayısı 128 bin 866 olarak tespit edildi. Yani reşit olmadan evlendirilen kız çocuklarının sayısının erkek çocukların sayısından 20 kat daha fazla. Bakanlığın rakamlarına göre, son üç yılda 130 bine yakın çocuk gelin vakası var.

 

Genç yaştaki evliliklerin eğitim ve ekonomik seviyeyle değişen bir olgu olduğunu ifade eden Kayseri Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Avukat Zuhal Coşkun, “Bu konu toplumun kanayan bir yarası. Ailelerin farkındalığını ve eğitimini artırmamız gerekiyor, toplumun farkındalığını artırmamız gerekiyor. Devlet, STK’lar ve dernekler taşın altına elini sokmalı birlik beraberlik olup bu sorunu kökten çözmeli” diye konuştu.

 

SORUN EKONOMİ VE EĞİTİMSİZLİK

Çocuk gelin sadece kendi ülkemizde değil dünyada büyük bir sorun olduğunu belirten Coşkun, “Bu sorunun en büyük sebebi ekonomi ve eğitimsizlik. Sorunun köküne inmediğiniz zaman bu ortadan kalkmaz. Sahaya inip bunların oran olarak belirlenmesi lazım. 15-19 yaş arasında doğum yapan çocuk çok fazla. Bunlar ortaya çıkmıyor. Çocuk sorunsuz bir doğum yapacaksa hastaneye gitmiyor, ancak sorunlu doğumlarda ya da dayak yiyen çocuklarda hastanede fark ediliyor. Uluslararası sözleşmelerde kabul edilen, reşit olma yaşı 18 yaşın altında olan evliliklere erken evlilik diyoruz.  Bu evliliğe zorlanan çocuklarda kız çocukları oldukları için çocuk gelinleri diyoruz. Medeni Kanuna göre erkek ve kadın için evlenme yaşı 17. Çok zorunlu hallerde mahkemeden izinle 16 yaşın ikmali halinde evlilik olur. Reşit olma yaşı ise 18. Öncelikle zaten burada bir çelişki var devletin bunu eşitlemesi gerekiyor. Bizim ülkemizde erken yaşa eğilim var. Kız çocuğu okumuyorsa evde ekonomik yük olarak görülüyor. Daha çok kırsal kesimde bir boğaz eksilsin diye düşünülüyor kız çocuk için. Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu’da çok fazla ama batıda da çok görülüyor.” dedi.

 

Çoşkun sözlerine şunları sözlerine ekledi:

“Kız çocuklarının eğitimi arttıkça erken evlendirme yolu tıkanıyor. Eğitimin ikinci yolu da bu evliliğin yanlış olduğunu anne- babaya ve çocuğa anlatmaktır. Yapanlara da cezai sorumluluklar verilmeli. Bu ceza şimdi bir yıl ama bence caydırmak için bu ceza artırılmalı. Mahkemeye başvuru yapıp yaş büyütme oranı yüzde 90’larda. Buna bu kadar kolay izin verilmemeli. Birde şöyle bir durum var. Çocuk gelinler eşinden şikayetçi olduğu zaman korkuyor, eşi hapse girse ortada kalacağını düşünüyor. Devlet bu durumda çocuklara sahip çıkmalı ki kızlarda korkmamalı ortada kalmaktan. Çünkü bilir ki devlet arkasında oba sahip çıkacak.”

 

“BU BİR ÇOCUK İSTİSMARI”

Türkiye Kadınlar Birliği Kayseri Şube Başkanı Ayşe Uzunlu, ise çocuk gelin olayının Kayseri’de çok kanıksandığını belirterek, “Çocuk gelin olmaz çocuk istismarı olur. Çocuk gelin demek zaten bunu kabul ettiğimiz anlamına gelir. Bu kelimeyi bizimde kullanmamız lazım. Bu konuda farkındalık ve duyarlılık oluşturmamız lazım. Ceza yasamızda 3 ayrı yaş sınırı var. Bu bile büyük bir çelişki. Türk ceza kanununa göre 15 yaşını doldurmamışlar çocuk gelin Medeni Kanun’da da 18 yaşını doldurmamışlar çocuk gelin sayılıyor. Biz bunu özendirici olaylar geliştirmişiz. Anne- babanın rızasıyla yaşı büyütmek veya kaçanlar için imam nikahı, kime kolaylaştırıcı yollar denemişiz. Ama bunların önüne geçmemişiz, erkil yönetim bu konuda duyarlı değil. Devletin bunları önlemesi lazım.” diye belirtti.

 

ÇOCUK GELİNLERİN YÜZDE 82’Sİ OKUMA BİLMİYOR

Kızların eğitiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Uzunlu şunları söyledi: “Birleşmiş milletlerde 15 yaşın altında zorla evlendirmek modern kölelik. Biz BM çocuk hakları sözleşmesine imza atmış bir ülkeyiz. Ama uyguluyor muyuz, uygulamıyoruz. Gelişmemiş ülkelerde Kongo, Nijerya, İran, Afganistan ve Irak’tan daha çok bizde görülüyor çocuk gelin. Türkiye’de çocuk gelin sayısı meclis araştırmasına göre, 181 bin çocuk gelin var. Bunların yüzde 82’si okuma yazma bilmiyor. İşte bakın okumayı zorunlu yaparsak çocuk gelin sayısı çözülecek. Suç araştırma merkezi ile BM’nin bir araştırması şunu gösteriyor. Yılda 300 bin çocuk evlilik yapılıyor. Bunların yüzde 35’i ikinci eş, yani medeni nikah yok. Bu çocukların hepsi kız çocuğu, erkeklerde bu kadar değil. Arada çok fark var. Erkek çocukların yaş oranına göre 21 katı. 129 bin kız çocuğu para karşılığı yaşlı adamlara satılıyor. Biz bunu bir utanç tablosu olarak görüyoruz ve bu tablonun sahibi bunu bir sorun olarak görmeyenlerdir.” dedi.

 

BÜNYAN, İNCESU, FELAHİYE…

Adli sicil istatistikleri 2011 bilgilerine göre bir önceki yıla göre çocuk gelin evliliklerinde yüzde 94 artış olduğunu söyleyen Uzunlu, “2008 yılında 16-18 yaş arasında anne olanlar 700 kişiye tekabül ediyor. Resmi nikah olmadan imam nikahının olması engellenmeli. Kız çocuklarının meslek edinmesi, birey edinmesi öncelik bunlar olmalı. Kayseri’de çocuk gelinin en fazla olduğu yerler Sindelhöyük, Bünyan, İncesu, Felahiye. Buralarda çok fazla ve ilk okul düzeyinde. Kayseri’deki devlet büyüklerimizle birlik olalım taşın altına elimizi sokup bunu kökten çözelim.” ifadelerini kullandı.