‘Çocuk gelin sayısı artarsa’ endişesi

23 Ekim 2012

 

Milliyet / 23.10.2012

 

Yrd. Doç. Dr. Özarslan, 4+4+4 eğitim sisteminin ‘çocuk gelin’ vakalarında artışa neden olacağını belirterek, “Yeni sistem kadının toplumsal statüsünde kayıplara neden olacak” dedi.

 

Çocuk hakları ve istismarı üzerine çalışmaları ile bilinen Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Aylin Dikmen Özarslan, 4+4+4 eğitim sisteminin son günlerde basına sıklıkla yansıyan “çocuk gelin” vakalarında artışa neden olacağı konusunda uyardı. “Çocukların örgün eğitimden çıkabilecekleri yaşın belirlenmesinde ortalama ilk adet görme yaşının dikkate alınmasında temel kaygının ergenlik çağına ulaşan kız çocukların eve kapatılması olduğu açık” diyen Dr. Özarslan, yeni sistemin kadının toplumsal statüsünde kayıplara neden olacağını belirterek, şöyle konuştu:

Kontrol mekanizmaları
“Yeni eğitim yasasına göre, zorunlu ilköğretim çağı 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitiyor. 4+4+4 eğitim sisteminde, çocukların örgün eğitimden çıkabilecekleri yaşın belirlenmesinde ortalama ilk adet görme yaşının dikkate alındığı anlaşılıyor. Burada temel kaygı, ergenlik çağına ulaşan kız çocukların okullardan uzaklaştırılarak eve kapatılması. Toplumsal algı kız çocukların üreme yeteneğini kazanmasıyla artık çocukluktan çıktığı yönünde. Bu da kadınlara uygulanan kontrol mekanizmalarına konu olmaları demek oluyor.

5 evlilikten 1’i
Erken evliliklerin temel nedeni kadın bedenini, cinselliğini ve üremesini kontrol altına almak çabası. Evlilik bu kontrolü sağlamanın en yaygın aracı olarak görülmekte. Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün Türkiye İstatistik Kurumu işbirliğiyle gerçekleştirdiği Aile Yapısı Araştırması 2006 raporuna göre her 5 evlilikten 1’i, 18 yaşın altında gerçekleşiyor. Aynı araştırmada, katılımcıların yüzde 14’ü ideal evlilik yaşının kadınlar için 15-19 olduğuna inanıyor. Dolayısıyla, yeni eğitim kanununun amaçladığı gibi 13 yaşından itibaren örgün eğitime devam etme zorunluluğu ortadan kalkan kızların önemli bir bölümünün eğitim sistemi dışına itileceği ve eve kapanacağı/kapatılacağı öngörülebilir.

Durum zorlaşacak
Erken evlilikler önemli bir toplumsal sorun. Kız çocukların örgün eğitimin dışında kalması ve kendini evlilik yaşamının içinde bulması, kendini geliştirme imkanını elinden almakta, ekonomik bağımsızlığını kazanabileceği veya geçimini sağlayabileceği bir iş bulabilmesi için gerekli uygun ve mesleki eğitime ulaşma olanaklarını ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle geçimini sağlayabilmek için kocasına bağımlı kalacaktır.
Bunlara ek olarak erken evliliklerde kadın sıklıkla şiddete maruz kalmakta. Sonuç olarak, 4+4+4 eğitim sistemi, özellikle kız çocuklarının durumunu zorlayacak ve kadının toplumsal statüsü açısından ciddi kayıplara neden olacak gibi görünmektedir.”

 

Telefonlar susmadı
Milliyet’in dün manşetinde yer alan “Şehnaz’ın son 60 günü” başlıklı haberinin ardından, yoğun bir telefon ve e-posta trafiği yaşandı. Gazetemizi arayan çok sayıda kişi ve kuruluş Şehnaz’a maddi manevi yardımcı olmak istediklerini iletti.