Çocuk gelin savaşçısı Emine abla

23 Aralık 2013

Sabah / 23.12.2013
SIRIBERK ARSLAN
Metin HARIKÇI / ADIYAMAN

Çocukların gelin olmaması için 13 yıldır mücadele eden Emine Kardeş, 165 kızın eğitimini sürdürmesini sağladı.

Adıyamanlı Emine Kardeş (44), 13’ünde gelin, 14’ünde anne oldu. 31 yaşına geldiğinde artık dul bir kadındı. 13 yıl önce, “Başka çocuk gelinler olmasın, kız çocukları okusun” diye yola cıkarak kurduğu Kadın ve Çocuk Hakları Derneği vasıtasıyla 165 kız çocuğunu kurtaran Emine Kardeş, son olarak babaları yaşındaki adamlarla evlendirilmek istenen Gizem ve Gamze’ye sahip çıktı. Kardeş’in verdiği bilgiye göre, kız kardeşlerin 16 yaşındaki ağabeyleri Muhammet bir gün şehre gelerek derneğin kapısını çaldı ve “Lütfen kardeşlerimi kurtarın” dedi. Kahta ilçesine bağlı Tütenocak köyünden Aziz-Hatice Tatar çiftinin sekiz çocuğundan Gülbahar (20), 16 yaşında evlendirilmişti. Köyünden ilçeye gidip bulduğu gündelik işlerde çalışan ve zaman zaman gurbete çıkan baba, Gamze (15), Gizem’in de (14) artık evlenmesi gerektiğine karar verdi.

‘OKUYUP ÖĞRETMEN OLACAĞIM’

Emine Kardeş, hikâyenin geri kalanını şöyle anlattı: “Durumu öğrenince hemen köye gittik. Babaya bu işin suç olduğunu ve kararından vazgeçmesini söyledik. Defalarca gittik ‘bu işi unut’ dedik. Maddi manevi destek sözü verdik. Baba İstanbul’a çalışmaya gidince biz de dernek olarak ilçe merkezinde bir ev kiralayıp aileyi köyden taşıdık. Anneye gündelikçilik işi bulup, çocukları okula yazdırdık. Gamze ve Gizem’i, hatta arkalarından gelen Rabia’yı da kurtardık” Kahta Mehmet Akif İlkokulu 8. sınıf öğrencisi olan Gamze, “Annem 13 yaşında evlenmiş. Ben de onun gibi çile yaşamaya mahkum olmaktan kurtarıldım. Öğretmen olmak istiyorum. Çünkü bu işlerin temelinde cehalet var. Sadece çocukları okutmak değil ailelerini de bilinçlendirmek istiyorum” dedi. 7. sınıf öğrencisi olan Gizem ise “Ben ebe olmak istiyorum. Köy köy dolaşıp kadınlara bakamayacakları kadar çocuk yapmamalarını ve çocuk yaşta anne olmanın sakıncalarını anlatmak istiyorum” dedi.

‘ÇOCUK ANNE’LERİ DE OKULLU YAPTI
Emine Kardeş, Adıyaman’ın ilçe ve köylerinde dernek üyeleriyle kapı kapı dolaşırken, okuryazar olmadıkları için iş bulamayan, doktora gidemeyen, telefon bile kullanamayan çocuk ve genç anneleri, özgün ve uzaktan eğitimle okula kazandırdı.