“Çocuk Gelin” Örnek Olabilir

4 Eylül 2013

Kayseri Haber / 04.09.2013

Sabancı Vakfı, Çocuk Gelin Projesi’ne destek verdi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı
Güler Sabancı, “İş adamları, iş kadın ve girişimcileriyle Kayseri bu tip sosyal konularda tüm Anadolu’ya örnek olabilir” dedi.

Kayseri’de Sabancı Vakfı olarak 2 projeye hibe verdiklerini belirten Güler Sabancı, bu projelerden birinin Çocuk Gelin projesi olduğunu söyledi. Sabancı, çocuk gelinler konusunda çarpıcı rakamlar var olduğunu ifade etti. Sabancı, “Bugün Türkiye’mizde 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor. Çocuk yaşta evleniyorlar. Okumak eğitim hakkı bir kız çocuğunun en önemli insan hakkı. 18 yaşına kadar okumak en önemli insan hakkı. Bunu sağlamalıyız” dedi.

KAYSERİ ANADOLU’YA ÖRNEK OLABİLİR

Sabancı.“Kayseri’nin çok güzel yüzü var. Anadolu’nun en başarılı şehri. İş adamları, iş kadın ve girişimcileriyle Kayseri bu tip sosyal konularda tüm Anadolu’ya örnek olabilir. Bu projeler başarılı olursa bu projeler model olur. Kayseri’den diğer illere yayılır. Burada bu başarılı yakalayacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönem görülüyor ki kadınlarımızı ve kızlarımızı iş hayatına katmasak bu kalkınma hızlarımızı aynı şekilde devam ettiremeyebiliriz” diye konuştu.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti ve Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı, Teknosa’nın “Kadın için Teknoloji” eğitiminde kurs görenler 45 kadın için düzenlenen sertifika törenine katıldı.

Kayseri’de Sabancı Vakfı olarak 2 projeye hibe verdiklerini belirten Güler Sabancı, bu projelerden birinin Çocuk Gelin projesi olduğunu söyledi.

Sabancı, çocuk gelinler konusunda çarpıcı rakamlar var olduğunu ifade etti. Sabancı, “Bugün Türkiyemiz de 3 kadından biri 18 yaşından önce evleniyor. Çocuk yaşta evleniyorlar. Okumak eğitim hakkı bir kız çocuğunun en önemli insan hakkı. 18 yaşına kadar okumak en önemli insan hakkı. Bunu sağlamalıyız. Ondan sonra karar vermeliyiz. Artık dünya değişti. Erken evlilik ve erken doğumda anne ve çocukta hasar görüyor. Bütün değişen şartlarda çocuk gelinler projesi böyle bir proje. Bu projenin Kayseri’de uygulanması için çalışacağız” şeklinde konuştu.

Sabancı, bu projelerin başarılı olması halinde model olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Kayseri’nin çok güzel yüzü var. Anadolu’nun en başarılı şehri. İş adamları, iş kadın ve girişimcileriyle Kayseri bu tip sosyal konularda tüm Anadolu’ya örnek olabilir. Bu projeler başarılı olursa bu projeler model olur. Kayseri’den diğer illere yayılır. Burada bu başarılı yakalayacağımıza inanıyorum. Ülkemiz başarılı ekonomik kalkınma gösteriyor. Kayseri özellikle başarılı bir kalkınma gösteriyor. Önümüzdeki dönem görülüyor ki kadınlarımızı ve kızlarımızı iş hayatına katmasak bu kalkınma hızlarımızı aynı şekilde devam ettiremeyebiliriz. Hepimize iş düşüyor. Teknoloji ile buluşmak yeni bir dünyaya açılmak demek. Öğrenmenin kendini geliştirmenin yaşı yok. Ölene kadar öğrenebiliriz. Kendimizi geliştirebilirsiniz”

Sabancı sadece bina yapmak sadece kalıcı eserler yapmak sosyal değişimi ve gelişimi desteklemek için yeterli olmadığını gördüklerini söyledi. Sabancı, “Bizim gibi büyük vakıfların biraz daha sosyal değişimi olacak yeni programlar yapabileceğini gördük. 2005 yılından itibaren yeni strateji içinde böyle çalışma yapıyoruz. Kadın ve kız çocukların programı ve kadın ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesi böyle bir çalışmanın ürünü. Çok ortaklı bir program. Birlemiş Milletler, yerel yönetimler, bakanlıklar var. Zaten bu tip toplumsal olaylar beraber yapılırsa başarılı olur. Beraber yaparsak hedefe ulaşırız” dedi.

11 tane şehirde sivil toplum örgütlerinin projelerine hibe verileceğini kaydeden Sabancı, program başlangıcını Kayseri’den başlattıklarını söyleri. Sabancı, “ Önümüzdeki 3 yıl içinde gidilecek ve birlikte çalışılacak. O şehirlerdeki sivil toplum örgütlerindeki projelerini hibe veriyoruz. Vakıftaki arkadaşlarımız destek oluyor ve yön gösteriyor, proje yapmayı öğretiyor. Başarılı olmalarını sağlıyoruz. Programının başlangıcını Kayseri’den başlıyoruz. 2 proje ile Sabancı Vakfı olarak destekliyoruz” diye konuştu.

Projenin biri meslek sahibi olmayan kadınlara yönelik olduğunu ifade eden Sabancı şunları kaydetti:

“Bunlardan bir tanesi Kadın İşbirliği Geliştirme Derneği’nin bir projesi. Kayseri’de 18-35 yaş arasında meslek sahibi olmayan kadınlara meslek edindirmek ve iş gücünü katmak ile ilgili bir proje. Bir doktor hanım projenin başında. Kayseri’de aile bağlarının kuvvetli olduğu bir şehir. Projenin başındakı doktor hanım Anne ve abalarımızı yaşlı evlerine göndermeyiz kendimizi bakarız diyor. Meslek sahibi olmayan 25 kadından evlerinde bakım isteyen hanımlar için yetiştiriyoruz. Eğitiyoruz ve Alzheimer hastalarına bakabilecek yetkinliklere ulaşıyorlar. Bu bir başlangıç 25 kandımızı 250 kadın olsun. İnşallah yaşlılarımıza daha iyi bakılsın”