Çocuk gelin için aile boyu dava

6 Eylül 2013

Sabah / 06.09.2013

DİLEK YAMAN

Savcı, 12’sinde evlendirilip 13’ünde çocuk sahibi olan Figen K. için hem anne-baba hem de kayınpederkaynana hakkında ağır cezada dava açtı
Çocuk gelin vakalarının en somut örneklerinden birisi olarak gösterilebilecek olay, İstanbul Arnavutköy’de yaşandı. SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı bilgilere göre, 1999 doğumlu Figen K., henüz 12 yaşındayken 2011’de teyzesinin oğlu Ömer Ç. ile evlendirildi. Çocuk çift, Ömer Ç.’nin ailesine ait Arnavutköy’deki evde yaşamaya başladı. Figen K., 15 yaşını doldurmadığı için çiftin resmi nikâhı da yapılmadı.

HASTANE BİLDİRDİ
Çocuk gelin, bir süre sonra hamile kaldı. Aile 10 Eylül 2012 günü doğum için Arnavutköy Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Figen K.’nin kimliğini gören doktorlar gözlerine inanamadı. Doğum raporu düzenleyerek savcılığa bilgi veren hastane durumun araştırılmasını istedi. Savcılık hemen harekete geçti. Çocuk çiftin evliliği ile ilgili “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçları kapsamında soruşturma başlatılırken, mağdurun ve ailelerin ifadeleri alındı.

‘YAŞI BÜYÜK’
Figen K., Ömer ile evlendiklerini, halen birlikte olduklarını ve kimseden şikâyetçi olmadığını belirtti. Damadın babası Haydar Ç. ise ifadesinde evliliğin 2011 yılı Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirildiğini kızın ailesi ile anlaştıklarını söyledi. Gelinin babası Ali Rıza K. de kızının yaşının aslında büyük olduğunu iddia etti. Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Atıcı, çocuk gelinin babası Ali Rıza K., annesi Zozan K. ile Ömer’in annesi Kibar Ç. ve babası Haydar Ç. hakkında iddianame düzenledi.

30 YIL HAPİS İSTENDİ
İddianamede Figen K.’nin yaşının 15’in altında olduğu ve evlilik için rızasının hukuken geçerli olmadığı belirtilerek, şüpheli anne-babaların “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarını işledikleri yönünde kanaat oluştuğu vurgulandı. Damat Ömer Ç. hakkında da işlem yapılmasını isteyen Savcı Atıcı, dosyasını Çocuk Bürosu’na gönderdi. Şüpheli annebabalar 30 yıla kadar hapis istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.