‘Çocuk gelin’ için 8 yıl hapis cezası

14 Mayıs 2013

 

 

Sabah / 14.05.2013

 

ALİYE ÇETİNKAYA

 

Mahkeme, 24 yaşındayken, 14 yaşındaki kız çocuğu ile evlenen Serhat B.’ye ‘cinsel istismardan’ 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

 

14 yaşındaki R.B ile imam nikahı yaparak evlenen 25 yaşındaki Serhat B. 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada “cinsel istismar” suçlamasıyla 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Yargıtay onarsa tutuksuz yargılanan Serhat B. cezaevine gidecek.

DAVULLU ZURNALI DÜĞÜN


Ankara Altındağ’da bir yıl önce 24 yaşındaki Serhat B., 15 yaşından küçük R.B. ile görücü usulüyle tanıştırılıp, imam nikahıyla evlendirildi, davullu zurnalı da düğün yapıldı. R.B.’nin 14 yaşında evlendirildiği komşularının ihbarıyla ortaya çıktı. İhbar üzerine soruşturma başlatan Ankara Savcılığı’na ifade veren Serhat B., ailelerin rızasıyla evlendiğini belirterek suçlamaları reddetti. R.B., de ifadesinde şikayetçi olmadığını yaşının büyük olduğunu fakat nüfus kayıtlarına küçük geçtiğini belirtti. Savcılık bu ifadeleri yeterli görmeyip Serhat B. hakkında olay tarihinde 15 yaşından küçük bir kız çocuğuna karşı ‘Cinsel istismar’dan dava açtı. Bu arada R.B.’nin Ankara sulh hukuk mahkemesinde açtığı yaşını büyütme davası da reddedildi. Mahkeme sürecinde çocuk gelin için adli tıp raporu da alındı. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Serhat B.’ye 15 yaşından küçük çocuğa karşı birden fazla cinsel istismar suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme iyi halden cezayı 8 yıl 4 aya indirdi. Yargıtay da kararı onarsa sanık koca cezaevine girecek.