“Çocuk gelin değil çocuk istismarı”

14 Ocak 2014

Milliyet / 14.01.2014

14 yaşında evinde tabancayla vurulmuş cesedi bulunan çocuk gelin Kader, Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü.

Aziz Fidancı/Diyarbakır

Kader 11.5 yaşında evlendirildi, bir sene sonra bebeğini eline aldı, ikinci bebeği doğumdan sonra kısa bir süre yaşayıp öldü. Aile “girdiği bunalımdan kurtulamadığını” söylüyor ancak bu olay ne ilk ne de son.

Diyarbakır’da kadın derneği KAMER’in, çocuk yaşta evliliklerle ilgili verileri ise dehşete düşürecek cinsten.
Yapılan araştırmaya göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde son 10 yılda 54 çocuğun 12 ve daha küçük yaşta, 2 bin 217 çocuğun 13-15 yaş aralığında ve 4 bin 711 çocuğun ise 16-17 yaşlarında evlendirildiği ortaya çıktı.

Kader’in ölümüyle tekrar gündeme gelen çocuk gelinleri uzmanlar, Milliyet’e değerlendirdi

ÇOCUK GELİN DEĞİL, ÇOCUK İSTİSMARIDIR
Diyarbakır Sur Belediyesi Amida Kadın Danışmanlık Merkezi Sosyoloğu Evin Güleker “Bu ve buna benzer hukuksuzluğa sözde töreler, gelenek ve görenekler esas alınarak sessiz kalınıyor” dedi. Güleker, 12 yaşında evlendirilmiş, çocukluğu, oyunları, masalları çalınmış okul çağında önlük yerine gelinlik giydirilmiş çocukların yaşadığı travmanın, trajedinin adı tarifi ‘çocuk gelin’ değil , Çocuk İstismarı” dır. dedi.

BÖYLE GİDERSE ÇOK YAS TUTACAĞIZ
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Yrd Doç Dr. Zehra Yiğit ise “Bu ülkede 12 yaşındaki bir çocuk evlendiriliyor ve 14 yaşında iki çocuk sahibi iken ölü bulunuyorsa, bu hepimizin cahilliği, utancı olmalıdır. Bu ölümün altında yatan nedenlerin araştırılıp çözülmesi gerekiyor. İkiyüzlülüğümüzü ve çifte standartlı bakış açımızı bir yana bırakıp bilinçlenmeyi başaramayacaksak da, bu ülkede acı çeken, ölen, öldürülen, intihar eden tüm kadınlar için daha çok yas tutacak görülüyoruz.” dedi

BATISI-DOĞUSU YOK BUNUN. CAHİLİ -AYDINI DA…
Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Funda Mastar Kara da, konuya ilişkin, Kader’in dramı da birçok kaderdaşı gibi. Yaş, kocanın kim olduğu, çocuk sayısı, intihar, cinayet. Bunlar artık haberin detayları gibi. Cehalet, gelenek, töre. Bunlarsa kabul edilemeyecek kadar sudan bahaneler. Batısı-Doğusu yok bunun, cahili-aydını da…En nihayetinde bu bir cinsel istismardır. Evlilik kisvesi altında işlenen cinayettir.” dedi