‘Çocuk gelin’ davasında aile boyu ceza

8 Ekim 2013

Sabah / 08.10.2013
Özgür CEBE

13’ünde gelin olan A.K.’nin eşi, annesi, babası ile eşinin ailesi hakkında “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 15’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır’a bağlı Çınar ilçesinin Çakırkaya köyünde yaşayan A.K., 5 yıl önce 13 yaşındayken “vakti geldi” denilerek, kendisinden 7 yaş büyük kuzeni Habip K. ile evlendirildi. Çocuk gelin kısa sürede 2 çocuk dünyaya getirdi. Aile, geçen yıl mevsimlik işçi olarak Hatay’ın İskenderun ilçesine gitti. Tarlada çalışırken aniden rahatsızlanan genç kadın, çevredekilerin yardımıyla Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde A.K.’nin hamile olduğu ortaya çıktı. Çocuk görünümlü olması ve yaşının da küçüklüğünü dikkate alan doktor, A.K.’nin tecavüze uğramış olabileceğini düşünerek hastane polisine haber verdi. İfadesi alınan genç kadın, “Kimse bana tecavüz etmedi, benim iki çocuğum daha var. Bu da benim eşim olur, evliyim” dedi. Bu ifade üzerine Habip K. gözaltına alındı, ancak şikâyetçi bulunmadığı için serbest bırakıldı.

AİLE BOYU İSTİSMAR
Soruşturmayı yürüten savcılık, Habip K., annesi Şemsihan, babası Hıdır K., genç kadının annesi Zerga ve babası Ramazan K. hakkında, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. İddianamede, sanıkların 15 yaşından küçük bir çocuğu imam nikâhıyla evlendirerek iştirak halinde suç işledikleri, mağdure A.K.’nin her ne kadar kendi rızasıyla evlenmeyi ve cinsel ilişkiye girdiğini beyan etse bile o yaşta bir çocuğun rızasının hukuka aykırılık unsurunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çekildi. Sanık Habip K.’nin imam nikâhıyla 13 yaşındaki çocukla cinsel ilişkiye girdiği ve diğer sanıkların da çocuğun cinsel istismarı suçunu işledikleri ifade edilerek 15’şer yıl hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

‘ONLAR İSTEDİ, EVLENDİRDİK’
Köyde yaşamlarına devam eden aileler, gelen dava haberiyle şoke oldu. Habip K. evlilik öncesi A.K.’nin rızasıyla cinsel ilişkiye girdiklerini doğrulayarak, “Suç olduğunu bilmiyordum” dedi. Hem kız hem de erkeğin aileleri de, “Çocuklarımız kendileri de dahil hepimizin rızasıyla evlendi. Suç olduğunu bilmiyorduk” dediler. Baba Ramazan K., “Birbirlerini seviyorlar, 3 çocukları var. Onlar istedi, biz de evlendirdik. Tecavüz ve zina suçunu işleyenlere bile bu kadar ağır ceza talep edilmiyor” diyerek davaya tepki gösterdi.