Çocuk Gelin Cinayeti Davasında Arbede Çıktı!

19 Eylül 2013

Haber Sakarya / 19.09.2013

Sakarya’nın Serdivan ilçesi Evrenköy’de 12 Kasım 2012 tarihinde, 17 yaşındaki eşi Emine Yayla’yı öldüren S. Y.’nın yargılanmasına devam edildi.

Bugünkü duruşmada, Süleyman Y. ile yakınları mahkemeyi birbirine kattı. Mahkeme sonunda açıklama yapan çocuk gelin Emine Yayla’nın annesi Ülkü Y. gözyaşlarına hakim olamadı.

Evrenköy’de meydana gelen olayda, 1 yaşındaki kızıyla birlikte baba evine sığınan Emine Yayla, eşi S. Y. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaydan kısa süre sonra yakalanan S. Y., bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı. Sakarya 2’inci Ağır Ceza

Mahkemesinde görülen davaya, Emine ve S Y.nın yakınları da katıldı.

Sanık S. Y.’nın “Özel konular konuşmak istiyorum” talebine mahkeme başkanı tarafından olumsuz yanıt verildi. Emine Yayla’nın babası Hasan Y.’ın, “Kızımın eşyalarını almak için eve gittiğimde, bunlar beni hırsızlıkla suçladı” şeklindeki sözlerine tepki gösteren S. Y., mahkeme salonunda bağırmaya başladı. Bunun üzerine mahkeme başkanı, S. Y.’nın dışarı çıkarılmasını istedi. Yayla’nın salondan çıkarılması sırasında ise yakınları bir anda salonun karışmasına neden oldu. Mahkeme salonunda arbede yaşanırken, olaya çevik kuvvet ekipleri müdahalede bulundu. Güçlükle sakinleştirilen S. Y.’nın yakınları da daha sonra salonun dışına çıkarıldı.

Mahkeme başkanı, sanık S. Y.’nın İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığından cezai ehliyetinin olup olmadığı dair raporun ve DNA sonuçlarının beklenmesi için davayı 5 Aralık 2013 tarihine erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Olayın geçmişi ise şu şekilde, şiddet gördüğü için 1 yaşındaki kızı ile birlikte Evrenköy’deki baba evine sığınan 17 yaşındaki Emine Yayla, camdan içeri giren eşi S. Y. tarafından, uykusunda bıçaklanmıştı. Ağır yaralanan genç kadın, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Öldürülen Emine Yayla’nın daha önce de şiddet gördüğü gerekçesiyle polise başvurmuş ve koruma talebinde bulunmuştu.

Dava sonrasında Adliye önünde açıklama yapan anne Ülkü Y. göz yaşlarına hakim olamayarak, “Kızıma yolsuzda dediler, her yolu denediler. Bende onların ebediyen ceza çekmesini istiyorum. Bir ömür boyu sürünmelerini, Allah’ım al canımı burada demelerini istiyorum. Başka bir şey istemiyorum” şeklinde konuştu.

Baba Hasan Y. ise kendisini hırsızlıkla suçladıklarını belirterek, “Benim çocuğumu her yol ile her kelimeyle kötülüyorlar ama, hiçbir şeyi yoktu benim çocuğumun. Benim çocuğum Cennet’e gitti ama onları Allah Cehennemin dibine soksun, Allah süründürsün onları. Beni hırsızlıkla suçluyorlar evimizden özel eşyalarımızı çaldı diye, madem özel eşyası vardı çocuğuda orada hastanede neden para bulup hastaneden çıkartamadılar. Ben bunu adalete soruyorum şimdi beni neden hırsız gösteriyorlar. Adalet bu mu yani adalet, kanun bu mu? Madem nakit paraları olsaydı, sahte bilezikle düğün yaptırmazlardı, gerçek bilezik taktırırlardı” diye konuştu.