Çocuk Gelin Anne ve Babasını Hapisten Kurtardı

14 Ocak 2014

Haber3 / 14.01.2014

Adana’da 16 yaşında annesi ve babası tarafından 5 bin lira karşılığında başkasıyla evlendirilen ve düğün günü jandarmanın baskınıyla kurtulan çocuk gelin mahkemede, “Anneme ve babama iftira attım” diyerek onları 12’şer yıl hapis cezasından kurtardı.

– Adana’da 16 yaşında annesi ve babası tarafından 5 bin lira karşılığında başkasıyla evlendirilen ve düğün günü jandarmanın baskınıyla kurtulan çocuk gelin mahkemede, “Anneme ve babama iftira attım” diyerek onları 12’şer yıl hapis cezasından kurtardı.

Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Küçük Dikili Söğütlü Mahallesi’nde oturan A.S. (16), 25 Ocak 2012’de jandarmayı arayarak, “Ben 14 yaşındayım. Ailem beni 5 bin liraya tanımadığım birine sattı, beni zorla evlendiriyorlar yetişin” diyerek yardım istedi. Bu ihbar telefonu üzerine küçük kızın verdiği adrese baskın yapıldı. Evde düğün hazırlıkları yapılırken A.S.’nin Şakirpaşa Mahallesi’nde kuaföre götürüldüğü öğrenildi. Kuaföre gidilerek A.S. kurtarıldı. Annesi 27 yaşındaki D.S. ile küçük kızın annesinin dini nikahlı eşi 34 yaşındaki Gürbüz U. hakkında, Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘insan ticareti yapmak’ suçundan dava açıldı. Yaklaşık 2 yıl süren dava karara bağlandı. Tutuklanıp daha sonra tahliye edilen baba Gürbüz U., kızının suçlamalarını kabul etmedi. Gürbüz U., “Kızımı para karşılığı herhangi bir kimseye verme konusunda anlaşma yapmadım. Ben zaten kızımın yanında değildim. Eşim bana telefon açıp, ‘kızımı istiyorlar gel’ dedi. Bunun üzerine gittim. Kızıma sordum. İstemeyince vazgeçtim. Kızımı tehditle, zorla para karşılığı vermeye çalışmadım” dedi.

12 yıl hapsi istenen anne D.S. ise kızına, Gaziantep’teki akrabaları Muhammet K. ile söz kestiklerini belirterek, “25 Ocak 2012’de de nişanı olacaktı. Kızımı nişandan sonra yaşının dolması için 2 yıl bekletecektik. Ancak, kızım istemeyince bozuldu. Başlık parası da almadık. Kızımın gerçek yaşı 17’dir. Kemik testi yaptırılırsa ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Düğünün yapılacağı gün jandarmayı arayarak satılmaktan kurtarılan A.S. ise, mahkemede ifade değiştirdi. Jandarmadaki ifadesinde kendisini 5 bin liraya sattığı iddia edilen anne ve babasından şikayetçi olup, “Babam Gürbüz beni tanımadığım bir şahsa 5 bin liraya evlenmem için verdi. 25 Ocak’ta düğünüm yapılacaktı. Erkek tarafı beni almaya gelecekti. Ben defalarca karşı gelmeme rağmen babam beni tehdit ederek zorla vermeye çalıştı. Bileklerimi keserek intihara kalkıştım. Sabah kuaföre gitmek için dışarı çıktım, dönersem beni evlendireceklerdi. Ben de satılmaktan kurtulmak için jandarmaya telefon açtım” diyen A.S., anne ve babasına iftira attığını söyledi.
Muhammet K. ile birbirlerini sevdiklerini belirten A.S., “Aramızda söz yaptık. Söz sırasında Muhammet bana ‘seni istemiyorum’ dediğinden şuurumu kaybettim. Bu yüzden iftirada bulundum. Böyle bir şey olmadı. Yaşım 18’dir kimlikte 16 gözüküyor” dedi.

Mahkeme heyeti, küçük kızın bu ifadesi üzerine anne D.S. ve baba Gürbuz U.’nun ‘insan ticareti yapmaya’ teşebbüs suçunun unsurları bulunmadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.
İHA