Çocuk felcinden korunmanın tek yolu: Aşı

29 Eylül 2010

 

NTVMSNBC / AA / 20.09.2010

 

Şanlıurfa’da 5 yaş altı 224 bin 550 çocuk için başlatılan ”Çocuk Felci Aşısı” kampanyası, Vali Nuri Okutan’ın yaptığı aşıyla başladı.   

ŞANLIURFA – İl Sağlık Müdürü Hasan Demir, çocuk felcinin (poliomyelit) bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğunu belirterek, hastalığın hijyenik koşulların kötü olduğu alanlarda bulaşma tehlikesinin daha yüksek olduğunu söyledi.        

Hastalığın, genellikle 5 yaş altı çocuklarda görüldüğüne dikkati çeken Demir, hastalıktan korunmanın tek yönteminin aşılanmak olduğunu vurguladı.       

Polio virüsünün dünya üzerinde bir daha görülmemek üzere yok edilmesi amacıyla, 1989 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından ”Polio Eradiksiyon Programı” başlatıldığını anlatan Demir, bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda, Türkiye’de en son çocuk felci vakasının 1998 yılında görüldüğünü anımsattı. Demir, konuşmasında, şunları kaydetti: 
      
”Ülkemizin de içerisinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesi 21 Haziran 2002 tarihinde çocuk felcinden arındırılmış bölge olarak ilan edilmiştir. Ancak Avrupa bölgesinde yer alan Tacikistan’da Nisan 2010’da, çocuk felci virüsüyle oluşan bir salgın ortaya çıkmıştır. 18 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleştirilen Ulusal Poliomyelit Sertifikasyon Komitesi tarafından ülkemizin importasyon (bulaşma) riskinin devam etmesi nedeniyle, bazı illerimizde (Şanlıurfa, Ağrı ve Şırnak) polio aşı kampanyasının yapılmasına karar verilmiştir. Aşı kampanyası, 20-26 Eylül ve 18-24 Ekim tarihleri arasında iki tur halinde sağlık ocaklarında, aşı istasyonlarında ve gezici ekiplerce ev ev dolaşılarak yapılacak. Uygulama 0 – 59 ay arasındaki çocuklara iki doz ağza damlatmak suretiyle birer ay arayla yapılacak.”       

Kentte aşı uygulamasına dahil olan 224 bin 550 çocuğun bulunduğunu bildiren Demir, kampanyanın 562 gezici ekip, 106 aşı istasyonu ve 56 denetim ekibince yürütüleceğini bildirdi.        

Vali Okutan, sağlık ocağına aşı için başvuran çocuklara ilk aşıyı yaparak kampanyayı başlattı.        

Kentteki 5 yaş altı tüm çocukların aşılanması planlanıyor.