Çocuk dostu şehirler Stuttgart’ta buluştu

16 Mayıs 2012

 

Hürriyet Avrupa / 16.05.2012

 

ALMANYA’da Stuttgart Belediyesi tarafından Avrupa şehirleri arasında iletişimi ve bilgi alışverişini geliştirmek amacıyla 10 yıl önce başlatılan yıllık konferansların altıncısı, Stuttgart Belediyesi’nde düzenlendi.

 

Bu yıl şehirlerin yerleşim planlarının konu edildiği konferansta konuşan Stuttgart Anakent Belediye Başkanı Dr. Wolfgang Schuster, birliğe üye 50 şehrin bulunduğunu söyledi ve “Çocuklu aileler şehir dışına göç ediyor. Şehirleri çocuklu ailelerin mutlu olabilecekleri şekilde inşa etmek gerekir. Toplantılarda düşünce alışverişi yapıyor, diğer şehirlerin yaşadıkları deneyimler ve yaptıkları örnek düzenlemeler öğreniliyor. 10 yılda şehirler arasında büyük yardımlaşma ve gelişme yaşandı” diye konuştu.

Toplantıya Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rainer Wieland ve Avrupa Komisyonu Çocuktan Sorumlu Temsilci Roswitha Wenzl da katıldı. Çocuklu ailelerin şehirlerde kiralık ev bile bulamadıklarını belirten Wenzl, şehirlerde çocukların yaşam alanlarının genişletilmesi yönünde stratejiler uygulanmasını istedi

Öğrendiklerimizi uyguluyoruz
Çocuk dostu şehirler ağına 5 yıl önce üye olan Gaziantep Belediyesi AB Dış İlişkiler Ofisi görevlisi Diğdem Hacımustafaoğlu, Gaziantep Belediyesi’nin çalışmaların aktif bir üyesi olduğunu belirterek “Bu konferanslarda edindiğimiz fikirleri şehrimizde uyguluyoruz. Gaziantep Belediyesi’nde çocuk meclisimiz var.

2 yılda 5 bin 600 müracaat oldu
Birliğe üye olmak için gelen İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan şöyle konuştu:

“İzmit Belediyesi’nde çocuk hakları merkezi, çocuk hakları masası ve çocuk okulu var. Çocuklar özel isteklerini belediyeye bildiriyor. 2 yılda 5 bin 600 müracaat oldu. İstekler doğrultusunda ücretsiz çocuk sinemaları kurduk. Çocuk oyunları projemizde çocuklara geleneksel ‘sek sek’, ‘ebecilik’, ‘mendil kapmaca’ gibi oyunlarımızı oynatıyoruz. 2011 yılında 20 okulda yüzme havuzu kurduk. 7 bin çocuk yüzme öğrendi. Bu sayı 2012’de 10 bine çıkacak. 23 Nisan Çocuk Bayramı’na sahip Türkiye’de atalarımızın çocuklara yaklaşımı özeldir. Birliğe üye olarak bu özelliklerimizi Avrupa’ya tanıtacağız.”