“Çocuk Cezaevleri Kapatılmalı”

29 Mayıs 2013

 

Bianet / 29.05.2013

 

İHD Şakran ve Antalya cezaevlerinde yaşanan çocuk hak ihlallerinin temel nedenleri arasında gerçek bir çocuk adalet sisteminin olmayışını ve çocukların bir erken infaz yöntemi gibi sık sık tutuklanmasını gösterdi.

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şakran ve Antalya Çocuk Cezaevi’nde kalan çocukların yaşadığı istismar, işkence ve kötü muamele üzerine yaptığı açıklamada, Çağdaş Hukukçular Derneği, İHD ve milletvekillerinin iddiaları araştırdığını ve şikayetleri doğrular nitelikte bulgulara ulaştığını bildirdi.

 

Yaşananların temel nedeninin çocuk yargılamasının ve çocuk ceza infaz sisteminin evrensel kriterlere uygun olmaması olduğunu ifade eden İHD, tutuklamaya sık olarak başvurulmasını da “bir tür erken infaz” olarak niteleyerek eleştirdi.

 

“Adalet Bakanlığı resmi istatistiklerine göre 15 Mayıs 2013 itibari ile Türkiye cezaevlerinde 1.763 çocuk mahpus olup, bunların 1.343’ü tutukludur. Bu durum tutuklu yargılama oranının yüksekliğini göstermektedir.”

 

Çocuk tutukluluğu

 

İHD mağdur çocukların büyük bölümünün Kürt çocukları olduğuna da dikkat çekti.

Toplumdaki nefret ve ırkçı söylemlerin cezaevlerindeki çocukların mağduriyetine sebebiyet verdiğini vurguladı.

 

“Altını çizerek söylüyoruz ki bizce çocuk cezaevlerinde yaşananlarının en önemli sebebi çocuk tutukluluğudur.

 

“Yargılama aşamasında cezaevinde tutuklu olan çocuklar, yargılama sonucu suçlu bulunup mahkum olduktan sonra adeta ödüllendirilir gibi cezaevinden alınıp; hafta sonları dışarı çıkabildikleri, eğitimlerini sürdürebildikleri hatta oyun oynayabildikleri, koşulları cezaevinden çok daha uygun olan, eski adıyla ıslah evi yeni adıyla eğitim evine konuluyorken, daha suçlu olup olmadığı belli değilken, koşulları çok daha ağır olan cezaevine konulmamalıdır! Çocuk cezaevleri derhal kapatılmalıdır!” (YY)

 

Açıklamanın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

TUTUKLU_ÇOCUKLARA_İŞKENCE_İDİALARI_29.05.2013

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi