Çocuk çağı hastalıklarına dikkat!

21 Ocak 2010

Eskişehir Gündem / 21.01.2010

BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr .Kadir Kırkgöz, çocuklarda yüksek ateşe sebep olan, beşinci ve altıncı hastalık da denilen, çocuk çağı hastalıklar konusunda uyardı. Dr .Kadir Kırkgöz, halk arasında beşinci ve altıncı hastalık olarak bilinen ve daha çok kafa karışıklığına yol açan ve birçok döküntülü hastalıkla karıştırılan çocukluk çağı hastalıklarına değinerek, “Bu hastalıklara çocuklarda yüksek ateşe bağlı havaleye neden oldukları için dikkat edilmelidir. Bebekler ya da çok küçük çocuklarda yüksek ateş dışında herhangi bir belirti vermeden devam eden ve ateşin düşmesiyle ya da sonrasında kızamıkçık benzeri bir döküntünün ortaya çıkmasıyla beliren akut bir virüs infeksiyonudur. Hastalık en sık ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar. Küçük lokal salgınlar olabilmektedir. Kuluçka dönemi 5-15 arasındadır” dedi.
 
Belirtiler
Belirgin bir neden olmadan ateş 39,5-40 dereceye kadar yükselir ve 3-5 gün yüksek kalır. Erken dönemde özellikle ateş yükselirken havaleler sık görülür. Yüksek ateşe karşın çocuk genellikle uyanık ve aktiftir. Ateş genellikle 4, günde hızla düşer, genellikle göğüs ve karında, daha az olarak yüzde ve kol-bacak bölgelerinde bir döküntü belirir. Bu döküntüler birkaç saat veya 2 gün sürebilir. Radikal bir tedavisi yoktur, belirtilere yönelik tedavi verilir. Çocuğu rahatlatmak için ateş düşürücü önlemler alınmalıdır.

Beşinci hastalık nasıl tedavi edilir?
Viral bir hastalık olduğundan etkene yönelik tedavisi yoktur, kendiliğinden geçer. Ancak ateş veya kaşıntı için rahatlatıcı ilaçlar önerilebilir. Hastayı serin tutmak, serin suyla duş yaptırmak kaşıntıya iyi gelecektir. Tedavi gerektiren diğer döküntülü hastalıklardan, ilaç ve gıda alerjilerinden ayrılması için doktor tarafından görülmesi uygun olacaktır.