Çocuk anne de bebeği de öldü

17 Eylül 2012

 

Milliyet / 17.09.2012

 

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçesi’nde 16 yaşındaki anne adayı Z.Ö., karnındaki 8.5 aylık bebeğiyle öldü. Çocuk yaşta evlendirilen anne adayının cenazesi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

 

Olay, 11 Eylül  Salı günü Doğubayazıt İlçesi’ne bağlı Suluçem Köyü’nde meydana geldi. Aynı köyde oturan Z.Ö. ile 26 yaşındaki Mehmet Ali Kaya, bir yıl önce ailelerinin rızasıyla imam nikahıyla birlikte yaşamaya başladı. Bu beraberliğinden 8.5 aylık hamile olan Z.Ö., aniden rahatsızlanınca yakınları tarafından köy minibüsüyle devlet hastanesine getirildi. Acil serviste yapılan ilk müdahalenin ardından yoğum bakıma alınan Z.Ö. ve karnındaki bebeği, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.
Çocuk yaşta hamile olan anne adayının kalp krizinden hayatını kaybettiği tahmin edilirken, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için cesedi Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Anne adayının anne ve babası hakkında soruşturma başlatıldı.
Z Ö.’nün eşi Mehmet Ali Kaya, “Evlendikten kısa süre sonra resmi nikah için Kaymakamlığa gittim. Eşimin o zaman 15 yaşında olduğunu bilmiyordum. Nüfus Müdürlüğündeki memur, eşimin 15 yaşında olduğunu resmi işlemler için 18 yaşını beklememiz gerektiğini söyledi. Ben eşimin yaşını o zaman öğrendim. Ailesi de kızının evlilik için küçük olduğunu söylemedi” dedi